❓ TM ve R Marka Farkı Nedir?

TM ve R marka ayrılığı, R markanın marka tescilinin tamamlandığını belirtmesi, TM’nin ise tescili olmayan bir marka için ticari ibaresini tanımlamasıdır. TM ve R marka işaretlerinin birleştiği markalar ise hem tescil işlemleri tamamlanmış olan hem de gerekli şekilde korunma altına alınan bir imajı ifade ederler. Marka işaretlerinin kullanımı ise markaya prestij kazandırmak ve onu korumak açısından önem taşır.

🌟 R (®) İşareti Nedir?

R işareti (®), satışı yapılan malın veya verilen hizmetin marka tescili olduğunu ifade eden işarettir. Markaya ait olan logo üzerinde bulunan işaretlerden biridir. R işareti (®), uluslar arası biçimde kullanılabilen bir markayı ifade eder. R işaretine sahip olan markalar, uluslararası açıdan kanunen marka tescil sahibi sayılırlar. Bu işaret marka tescilinin yapıldığı ve tescil belgesinin alındığı ülkelerde kullanılabilir. R işaretini (®) taşıyan bir logoya sahip olan marka, tescil evraklarını teslim alan ve tüm işlemlerini tamamlayan bir markadır.

🌟 TM Marka (™) İşareti Nedir?

TM işareti (™), İngilizce açılımı ‘’ Trade Mark ™’’ olarak bilinen ve marka tescil belgesi ilgili kişiye ulaşana kadar markayı koruma altına almak için kullanılan semboldür. Markaya ait olan logoya enlediğinde tescil işlemleri sonlanana kadar markayı koruma altına alır. Aynı zamanda henüz tescil işlemleri tamamlanmamış ticari marka ifadesini markaya kazandırmak için kullanılır. Tescilin alınması ile birlikte ise TM (™) yanına bir R (®) ifadesi eklenir ve marka artık hem ticari ve korunan hem de tescilli bir imajı sergiler.

© işareti Copyright olarak geçer ve telif hakkı olarak bilinir. Bir eserin kopyalanıp kopyalanmama hakkını bildirir.

👀 TM, R, C Marka Ne İfade Eder?

TM, R, C marka, ticari, tescilli ve telif hakkı bulunan marka anlamına gelir. Bir arka tescil işlemi sonunda R marka işaretini edineceği süre boyunca aldığı TM ifadesi (™) ile korunur. R marka işaretinin (®) tecil işlemleri ardından logoya eklemesi ile birlikte ise tescilli olarak tanımlanır. Marka aynı zamanda ek olarak C (©) copyright işaretini logoya ekleyerek, markasının telif haklarını korur.

C marka, daha çok eser niteliğinde olan ürün ve hizmetler için tercih edilir. Bu kapsamda eser niteliği taşıyan ürün veya hizmetin başka bir kişi tarafından kopyalanması halinde marka sahibi tüm hukuki haklara sahiptir ve hukuki haklarını kullanabilir. TM, R, C marka işaretleri ile yayınlanan bir hizmet veya içerik ‘’tescillidir ve bir başkası tarafından kullanılamaz’’ ifadesini açık biçimde betimler.

✅TM ve R Marka İşaretlerinin Avantajları Nelerdir?

TM ve R marka sembollerinin avantajları şunlardır:

  1. Bir marka eğer marka logosuna TM ve R marka sembollerini ekletmiş ise bu marka üzerinde hukuki haklara sahip olur.
  2. Hukuki korumanın alınmış olmasına ek olarak, tescilli ifadesi açıkça markayı görenler tarafından algılanır. Bu durum markanın güvenilir imajını yükseltir.
  3. Başka kişilerin markadan ve ya hizmetten esinlenmeleri, onu çalmaya çalışmaları gibi koşullarda bu semboller ile caydırıcılık oranı en üst seviyeye çekilir.
  4. İşaretler kişinin markasına veya işletmesine aktif şekilde yatırım yaptığını gösterdiğinden prestijli bir imaj çizilir.

❓ TM ve R Marka Nasıl Alınır?

TM ve R marka almak, bir diğer ifade ile TM ve R marka sembollerini marka logosuna taşımak için patent şirketleri ile görüşme sağlanmalı ve tescil alımı için gerekli başvurular yapılmalıdır. Bu kapsamda bu hizmeti sunan patent şirketinden destek alınıp, markayı tescilleme sürecine girilir. Tescili alan ve evraklarının tümünün teslimi yapılan markaya TM ve R marka işaretleri verilir. Bu kapsamda oluşan logo artık daha güvenilir ve prestijlidir.

EPATS üzerinden marka tescilinizi kendi başınıza yapabilirsiniz. Marka tescilinin fiyatı yaklaşık 250₺'dir. Bazı firmalar bunu 500₺ gibi fiyatlara yapmaktadır. Bunun sebebi, dosya takibi ve reddedilme durumlarında itiraz edebilme işlemleri içindir. Eğer markanızın araştırmasını yaptıysanız ve büyük ihtimalle onaylanacağını düşünüyorsanız https://epats.turkpatent.gov.tr/run/TP/EDEVLET/giris bağlantısından kendiniz sadece harç ücretini ödeyerek marka tescilinizi yapabilirsiniz. Marka tescilinizin onaylanması durumunda da tescil belgenizi 750₺ civarında bir fiyatla alabilirsiniz.

Bu içeriği paylaş