Merak edilen profesyonel sosyal medya yönetimi konusunda uzmanların tavsiyelerine kulak verilmesi önemlidir. Bu yazımızda şirketlerin veya bireysel markaların sosyal medya yönetiminde hangi konulara dikkat etmeleri gerektiğine dair tüm detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

❓ Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Kurumsal sosyal medya yönetimi tanımını yaparak bu konuya başlamak gerekmektedir. Öncelikle bir markanın sosyal medya yönetimi ne anlama geldiğini kavranması gerekir. Bir şirketin kurumsal sosyal medya hesaplarını yönetmek istiyorsanız, öncelikle bu işin temel dinamikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Her ne kadar kişisel olarak sosyal medyada yer alsak ve bu platformların nasıl kullanılacağını az çok bilebilsek de iş kurumsal sosyal medya yönetimine gelince daha sıkı tutulması gerekmektedir.

Kurumsal bazda bir markanın sosyal medya hesabını yönetmek için dikkat edilmesi gereken ilk kriter, bir markanın sosyal medyasını yönetmek ile sosyal medyada kullanıcı olmak arasında fark olduğudur. Dolayısıyla sosyal medyada bilgili ve iyi bir kullanıcı olmanız, kurumsal anlamda sosyal medya yönetimini etkili ve profesyonel bir seviyede yapabilmeniz anlamına gelmez. Başarılı bir sosyal medya yönetimi için bu platformlarda kullanıcı olmak yeterli değildir.

Geniş bir müşteri kitlesine sahip olan ajansımızda, her biri sektörün içinden yetişmiş sosyal medya uzmanlarımız görev yapmaktadır. Sosyal medya yönetimi, kitlelerin ve içeriklerin analiz edilerek belirli pazarlama stratejilerinin uygulanmasıyla gerçekleştirilen ve deneyim isteyen bir iştir. Marka itibarını oluşturmak, standart sosyal medya kullanıcılarının veya hesap yöneticisi kişilerin yapabileceği bir iş değildir. Bu yüzden sosyal medya yönetiminde kurumsal destek almak istiyor ve tüm süreçlerin alanında uzmanlar tarafından devam ettirilmesini talep ediyorsanız, ajansımızdan aradığınız desteği alabilirsiniz.

🌟 Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

➡️ Adım 1 - Planlama ve Strateji

Sosyal medya yönetiminde stratejik planlama, her firmanın veya markanın kendi hedef kitlesine göre belirlemesi gereken bir konudur. Bu konuda bir markanın dijital çalışmalarını kurumsal bazda yönetebilmek için en önemli şey talepler ve hedeflerin birbiri ile uyumudur. İzleyeceğiniz yol haritasını yaratmadan, sosyal medya rastgele bir şekilde yönetim yapılmamalıdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken temel dinamiklerden bazıları şunlardır:

 1. Markanın hangi kitleyi hedeflediği,
 2. Markanın sektördeki güçlü ve zayıf yanlarının analiz edilmesi,
 3. Marka dili oluşturma,
 4. Markanın içerik yönetimi ve teması,
 5. Geliştirilebilir yönler, hedefler ve amaçlar

Bu tür planlamalar yapılmadan kurumsal bazda sosyal medya yönetimine başlanmaması tavsiye edilmektedir. Bu analizleri yaparak hem markaya dair temel istekler ve hedefler gözden geçirilmiş olmakta hem de sosyal medyadaki yol haritasının belirlenmesi sağlanmaktadır. Hedef kitle potansiyeli ve markanın hedeflerine ne şekilde ulaşabileceği bu aşamadaki planlamalar ile ortaya çıkmaktadır. Hatta ne kadar süre içinde hangi hedeflerin yakalanması gerektiği gibi konular da bu strateji aşamasında icra edilmektedir.

Ajansımız, bu alanda tüm akademik ve mesleki eğitimlerini başarıyla tamamlamış sosyal medya uzmanları ile çalışmaktadır. Dolayısıyla siz kendi markanızın stratejik planlaması hakkında yeterli bilgi ve deneyime sahip olmasanız bile, uzmanlarımız sizin için kurumsal stratejik planlama hizmetlerini başarıyla yerine getirmektedir. Bu sayede markanızın tüm sosyal medya hesaplarında da nasıl bir duruş sergileyeceği ortaya çıkmış olmaktadır.

➡️ Adım 2 - Marka ve Rakip Analizi

Sosyal medya yönetiminde marka ve rakip araştırmaları oldukça önemli bir aşamadır. Çünkü sosyal medyada öne çıkabilmek için bir markanın sadece kendine ve kendi paylaşımlarına odaklanması, zaman zaman kayıplara neden olabilmektedir. Bu nedenle bütüncül bir perspektifte, markanın en yakın rakiplerinin sosyal medyada nasıl hareket ettiklerinin iyi araştırılması gerekmektedir. Rakip analizleri, rakiplerin konumlandırması gibi detaylar uzmanlar tarafından analiz edilmelidir. Bu analizlerde rakipleriniz hakkında şu bilgileri elde etmeye gayret etmeniz tavsiye edilir:

 1. Rakiplerinizin hangi sosyal medya platformlarını kullandıkları
 2. Hangi özelliklerini ön plana çıkardıkları
 3. Kimleri hedefledikleri
 4. Ne sıklıkla ve nasıl içeriklerle paylaşım yaptıkları
 5. Hangi paylaşımların ne kadar beğeni ve etkileşim aldığı
 6. Kendi markanızın sosyal medyadaki duruşu, güçlü ve zayıf yönleri
 7. Rakiplerden edinilen raporların kendi markanıza nasıl uygulanacağı

Bunun gibi dijital pazarlama ve sosyal medya yönetimi alanında en çok dikkat edilmesi gereken konular, ajansımızın bünyesindeki tecrübeli sosyal medya uzmanları tarafından en kısa sürede tamamlanmaktadır. Sadece firmanızın sektördeki rakiplerinizin analiz edilmesiyle bile, kurumsal sosyal medya yönetiminde etkili bir yön çizebilmeniz avantaj sağlayacaktır. Bu yüzden dijital pazarlama konusunda uzman olan ekibimize güvenebilir ve ihtiyacınız olan profesyonel desteğe en kısa sürede kavuşabilirsiniz.

➡️ Adım 3 - Kurumsal Hedefler

Profesyonel sosyal medya yönetiminde kurumsal hedef konusuna özen gösterilmelidir. Çünkü sosyal medyada abartılı ve gerçekte olmayan vaatlerin öne çıkarıldığı içeriklerin paylaşılması, marka itibarı konusunda faydadan çok zarar getirecektir. Kurumsal hedeflerinizin belirlenmesi ve sosyal medya hesaplarından bu hedefe yönelik doğru adımların atılması marka sadakati sağlama konusunda da çok önemlidir. Bu noktada kurumsal hedefler bazında önemle üzerinde durulması gereken noktalardan bazıları şunlardır:

 1. Markanızın olumlu yönlerini gerçekçi bir şekilde öne çıkarmak
 2. Kampanya içeriklerini, günlük haftalık ve aylık operasyonlar olarak belirlemek
 3. Marka bilinirliği ve tanıtım konularına yoğunlaşmak
 4. Hedef kitlenin taleplerine uygun algoritmalar geliştirmek
 5. Beklentileri karşılayan ve sorun çözümü odaklı içeriklerle hızlı bir şekilde büyümek

Görüldüğü gibi bu alanda da kurumsal markanızla doğrudan alakalı stratejik aşamalar öne çıkmaktadır. Ajansımızın bünyesindeki sosyal medya uzmanları, bu konularda mesleki eğitimlerini tamamlayarak uzmanlık sertifikaları ile birlikte şirketinizin sosyal medyadaki kurumsal hedeflerini gerçeğe dönüştürmektedir.

➡️ Adım 4 - Profesyonel İçerik Üretimi

Sosyal medya yönetiminde profesyonel içerik üretimi, bu alanda en çok dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Tüm planlama ve stratejik aşamaların ardından takipçi kitlesine yönelik içeriklerin düzenli aralıklarla oluşturulup paylaşılması gerekmektedir. Profesyonel içerik üretimi konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 1. İçerik planlaması yapılması,
 2. Markanın takipçi hedefine uygun içerik seçenekleri geliştirmesi,
 3. Video, infografik ve animasyon gibi alternatiflerin kullanılması,
 4. Sadece satış üzerine değil markanın tanıtımı ve sadakati konusunda içerik üretilmesi,
 5. Özgün, benzersiz ve rakiplere bile ilham verecek tasarımlarla öne çıkılması,
 6. Müşterilerin dikkatini çekecek yenilikçi işlerin takip edilmesi,
 7. Soru cevap, anket, kampanya gibi İnteraktif içeriklerin paylaşılması

Görüldüğü üzere sosyal medyada profesyonel içerik üretimi konusu sadece sosyal medya kullanıcıların yapabileceği bir iş olmayıp bu alanda uzmanların desteğine ihtiyaç duyulan bir iştir. Ajansımızın bünyesinde yaratıcı ekip sayesinde birbirinden farklı sektörlerdeki şirketlerin bile sosyal medya hesaplarında profesyonel içerik üretimi yapılabilmektedir.

🌟 Sosyal Medya İçeriklerinde; Görsel, Metin ve Tasarım Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Görsel, metin ve tasarım içeriklerinde dikkat edilecek bazı hususlar mevcuttur. Markalaşma konusunda tasarım ve metin çalışmalarının çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Marka ruhuna ve hedeflerine uygun metinlerin tasarlanması ve en önemlisi de bu metinlerde gerçekten emek verilip özenilmesi çok büyük bir önem taşımaktadır. Aksi halde yeterince özen verilmeden hazırlanan metinler, markanızın sosyal medya alanındaki elini güçlendirmek yerine daha çok zarar verici hale gelebilir.

Paylaşımlarda kullanılacak metinler üzerinde önceden düşünülmesi ve herhangi bir risk unsuru içermemesi çok önemlidir. Müşterilerden ve diğer sosyal medya kullanıcılarından tepki çekmeyen, özgün ve kanunlara uygun yönde görsel ve metin tasarımları yapılmalıdır. Bu alanda tüm hukuki süreçlere de hakim olan ajansımızın bünyesindeki sosyal medya uzmanları, şirketinizin marka değerine ve itibarına herhangi bir zarar getirebilecek yönde paylaşımlar yapmamaya aşırı özen göstermektedir.

İçeriklerinizi hazırlarken Photoshop gibi ücretli programları veya Canva gibi ücretsiz ve kolay siteleri kullanabilirsiniz.

➡️ Adım 5 - Reklam ve Reklam Planlaması

Sosyal medya yönetiminde dijital reklam planlaması, şirketinizin veya markanızın en çok kazanç sağlayacağı alanlardan biridir. Bu aşama, sosyal medya paylaşımlarınızın sadece bir paylaşımdan öte olmasının sağlandığı aşamadır. Reklam planlaması yapılmadan paylaşılan gönderiler, sosyal medya dünyasında kaybolup gidecek potansiyele sahiptir. Ancak belirli bir reklam planlaması dahilinde yapılan paylaşımlar ise verilen emeğin karşılığını, marka bilinirliği veya ürün – hizmet satışı olarak geri dönmesini sağlayan bit etkendir.

Her biri dijital pazarlama alanında sertifika sahibi olan sosyal medya uzmanlarımız sayesinde markanız sosyal medyada daha fazla etkileşim alarak reklam beklentilerinizi de karşılayacaktır. Böylelikle sosyal medya kanallarını kullanarak çok daha uygun maliyetlerle internet reklamcılığı yapabilme şansına da sahip olacaksınız. Kurulduğu günden bu yana müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sunan ajansımızın deneyimli sosyal medya uzmanları, sektör ve iş alanı ne olursa olsun tüm markalar için etkili reklam planlamaları hazırlayabilmektedir. Reklamlar için en etkili tasarım ve paylaşım araçlarının seçilmesi de bu alanda başarılı sonuçlara kısa sürede ulaşmak için dikkat edilmesi gereken ayrı bir konudur.

➡️ Adım 6 - Hesap Moderasyonu

Kurumsal sosyal medya sayfa moderasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları bulunmaktadır. Öncelikle bu aşamadaki tüm süreçlerde önceden hazırlanmış olan plan ve analizlere sadık kalınması gerekir. Bir başka deyişle, rakip analizinden marka hedeflerinin belirlenmesine ve içeriklerin oluşturulmasına kadar planlamaya bağlı kalarak ilerleme kaydedilmesi gerekmektedir. Aksi halde çok başarılı bir stratejik planlama yapsanız bile sosyal medya sayfasında moderasyon konusunda dikkatli olmazsanız bu hedeflerinize yaklaşmanız mümkün olmayacaktır.

Dolayısıyla planların yapılması kadar uygulama aşamasında da deneyimli olan sosyal medya uzmanlarımızı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Bu uzmanlara tek tıkla ulaşmak ve en kısa sürede sosyal medya sayfalarınızın kurumsal moderasyon desteği almasını sağlamak için ajansımızın resmi web sitesi üzerindeki iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

➡️ Adım 7 - Rapor Hazırlama ve Sonuç

Sosyal medya yönetiminde rapor hazırlama ve kontrol işlemleri, özellikle kurumsal bazda bu hizmeti alan şirketlerin veya marka sahiplerinin dikkat etmesi gereken bir konudur. Sosyal medya uzmanlarından profesyonel destek aldıktan sonra, yapılan çalışmaların ve süreç içinde gelinen noktanın yakından takip edilmesi önemlidir. Bu alanda deneyimli olan ajansımızın sosyal medya uzmanı ekibi, siz talep etmeden önce haftalık veya aylık bazda raporları size sunmasıyla memnuniyet kazanmaktadır.

Hangi paylaşımların ne kadar etkileşim aldığının raporlanması, aynı zamanda bir sonraki ay içinde geliştirilmesi gereken hedefleri de belirleme konusunda avantaj sağlamaktadır. Bu yüzden özellikle haftalık bazda sosyal medya hesabı yönetiminde rapor alınması, daha başarılı bir yönetimin de ilk basamağı haline gelmektedir. Hesapların tüm sosyal medya mecralarındaki genel verilerine bakılarak yeniden planlamalar yapılması da mümkün olmaktadır. Bu alanda uzman ekibimize gönül rahatlığı ile güvenebilir ve raporları yakından takip edebilirsiniz.

🌟 Her Bütçeye Uygun Sosyal Medya Yönetimi Hizmeti

Bütçe dostu fiyatlarla sosyal medya yönetimi, marka veya şirket sahiplerinin en çok ilgilendiği konulardan biridir. Bu işlemleri gerçekten hakkını vererek yapan dijital ajansların sayısı sınırlıdır. Sektörde küçük bir araştırma yapıldığında birbirinden farklı fiyat taleplerinin olduğu hemen fark edilmektedir. Eğer siz de sosyal medyada markanızın daha etkili ve başarılı bir hesap yönetimi desteği almasını istiyor ve aynı zamanda bütçenize en uygun fırsatları değerlendirmenin rahatlığına ulaşmayı hedefliyorsanız doğru yerdesiniz. Uzman ekibimiz, sosyal medya yönetimi konusunda fiyat-performans bakımından tam da isteklerinize yönelik sonuçlara ulaşmasıyla sektörde beğeni toplamaktadır.

Bir sosyal medya uzmanı ile çalışmanın avantajlarını okumak için tıklayın.

Bu içeriği paylaş