Google üzerinde insanlar artık birçok farklı olanaktan yararlanabilir hale gelmiştir. Sadece yazılı olarak bir arama yapmanın yanı sıra sesli olarak da sistem üzerinde aramalar yapılabilmektedir. Bu bakımdan tıpkı yazıların olduğu sayfa görselleri gibi sesli aramalarda da SEO’nun girişimciler için büyük bir önemi vardır. Çünkü sesli sistemlere yönelik olarak da iyi bir SEO yapılandırmasına sahip olunursa yine kullanıcılarla etkileşim kurmak kolay bir hale gelir.

sesli aramalar seo

➡️ Sesli Arama SEO Nasıl Yapılır?

Sesli aramalarda kullanılacak SEO uygulamaları, yazılı alanda kullanılan sistemlerle bir benzerlik içerisindedir. Çünkü her ikisinde de önemli temel nokta, aramalarda üst sıralara çıkarak insanların dikkatini çekmektir. Bazı önemli püf noktalara dikkat edildiğinde yazılı alanda olduğu gibi sesli sistemlerde de iyi bir başarı elde etmek mümkün olur. Google algoritması üzerinde bunu en iyi şekilde yapabilmeyi sağlayan dinamikler her zaman mevcut bir durumdadır.

Sesli arama SEO stratejileri arasında;

  • Sıkça sorulan sorular bölümünün oluşturulması,
  • Yapılandırılmış veri kullanımı,
  • Google My Business hizmetine kayıt olunması,
  • Sitede uygun anahtar kelimelerin kullanımı,
  • İyi bir mobil uyumluluk oluşturulması gibi unsurlar yer alabilir.

Bu yöntemlerden en iyi şekilde faydalanıldığında, sesli aramalar için başarılı bir SEO yapısı ortaya çıkarılabilir.

➡️ Adım 1 - Sıkça Sorulan Sorular

Sitede sıkça sorulan sorular kapsamında bir bölüm oluşturulması, sesli aramalarda SEO oldukça işlevsel bir etkiye sahiptir. Sitenizde böyle bir bölüme yer verdiğinizde insanların size ulaşmasını çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Bu sayfayı oluştururken insanların davranışlarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Hangi soruları yaygın olarak sormakta ve merak etmektedirler. Bunu iyi bir şekilde bilmek gerekir.

Bu konuda gerekli tespitler yapıldığında ise, karşınıza birtakım veriler çıkacaktır. Bu veriler insanları genel olarak aramalarda kullandıkları ifade biçimleri şekilde olacaktır. Bunu sizler de sitenize gerektiği gibi uygun şekilde uyarlayarak etkileşiminizi bu ölçüde artırabilirsiniz. Google üzerinde daima kullanıcıların kullandıkları arama kalıplarından faydalanmak, algoritmayı en etkin şekilde kullanmaya yardımcı olur.

➡️ Adım 2 - Yapılandırılmış Veri

Google üzerinde faaliyet gösteren rakiplerin önüne geçilmesinde yapılandırılmış veri sisteminin çok önemli bir gücü vardır. Genel olarak ilgili sitelerin kaynak kodlarında yer alan veriler, birçok girişimde bulunan site tarafından çok aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Sesli aramalar SEO yapılandırmaları için bu sistem, çok fonksiyonel bir işleve sahiptir. Eğer yapılandırılmış veri sistemi sitenizin altyapısında yer alırsa, arama motorları tarafından çok daha iyi bir şekilde sınıflandırmaya girerek aramalarda ön plana çıkma şanslarını elde edersiniz.

➡️ Adım 3 - Google My Business Hizmetlerine Kayıt

Google My Business üzerinde bir kaydın bulunması daima sesli aramalarda SEO bir adım daha öne çıkmanıza yardımcı olur. Bu sistem üzerinde işletmenize ait adres gibi genel bilgilerin yer alması, kullanıcıların yapacakları aramalarda onlara lokasyon açsından bir yönlendirme sağlar. Bu lokasyonun anahtar kelimelerle kombine bir etki oluşturması sayesinde ise SEO açısından iyi bir işlevsellik sağlanmış olur.

➡️ Adım 4 - Uygun Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler, Google üzerinde her site için olmazsa olmaz en temel unsurlardan biridir. Çünkü birçok arama üst sıralarda yer almanın en işlevsel fonksiyonunu bu anahtar kelimeler oluşturmaktadır. Siteniz üzerinde standartların dışında sesli aramada kullanılan anahtara kelimelere de yer verirseniz, kullanıcıların sizleri bulması da bir o kadar olanaklı hale gelir. Çünkü genel olarak sesli aramalarda kullanılan belli başlı ifadeler vardır. Bunların her birine site üzerinde yer vererek bu alanda ortak bir bağ oluşturabilirsiniz.

➡️ Adım 5 -  Mobil Uyumluluk

Sitenin sesli aramalarda SEO başarılı olması için iyi bir mobil uyumluluğa sahip olması gerekir. Bunun için yararlanılacak ve test yapılacak birtakım araçlar vardır. Google mobile uyumluluk testi, bu konuda yol gösterici olanaklardan biridir. Ayrıca yine mobil aramalarda önemli olan bir diğer faktör, sitenizin ne kadar hızlı bir kullanım gücüne sahip olduğudur.

Çünkü sitenin hızı, yine sesli aramalarda SEO işlevsellik yönünden önemli bir faktörü oluşturur. Sitelerin mobil kullanıma uygun ara yüzleri ve bu ara yüzler de kullanılan anahtar ve dikkat çekici kelimeleri de, sesli aramalarda SEO bir adım öne çıkmayı sağlayan unsurlardan biridir.

Bu içeriği paylaş