Dijital pazarlama artık birçok şirketin adapte olması gereken bir mecra haline geldi. Dijital bir dünyada yaşıyorsak firmalar da bu düzene uyum sağlama ve müşteriye ulaşma stratejisi izlemek zorundadır. Bu açıdan, dijital pazarlama konusuna özel bir önem atfeden firmalar bünyesinde kurduğu departmanlarla halka iletişim çalışmalarını artırırlar.

Özellikle, sınır aşan firmalar yani tüm dünyada ismini duyuran ve müşterilerin zihinlerinde markalaşmayı başarmış olan firmalar dijital pazarlama konusunda özel bir strateji belirliyor ve podcastler de bu stratejinin önemli bir bileşeni olarak ortaya çıkıyor. Bir firmanın markalaşmasını sağlayan en önemli unsurlardan birisi olarak firmanın kuşkusuz başarılı bir müşteri kitlesi yaratması ve müşterilerle olan ilişkilerine daima önem atfetmesidir.

Bir markayı bu şekilde yaratan önemli unsur, firmayı yönetenlerin müşterilerin beğenilerini önemsemesi ve müşterilere ulaşmak için en doğru ve yaratıcı fikirleri bulması da eklenebilir. Podcastler de son yıllarda ortaya çıkan ve marka ile halkı buluşturan çok önemli bir araç olarak ortaya çıktı ve birçok firmanın da en çok kullandığı dijital pazarlama aracı haline geldi.

Bu yazıda podcastlerin neden dijital pazarlama stratejisine eklenmesi gerektiğine ilişkin tüm detaylar anlatılacak ve podcastlerin bu mecrada oynadığı role dair bilinmeyenler aktarılacaktır. Bu yazı aynı zamanda, bu alana yatırım yapmak isteyen ve farklı alternatifler arayan firmalar için de bir rehber niteliği taşıyor.

podcast ne işe yarar

➡️ Podcast Nedir?

Dünyaca ünlü bir marka olan Apple bazı kavramları hayatımıza dahil etti. Bunlar arasında da podcast bulunuyor. Podcast dijital bir medyanın -ki buna video, konuşma, ses ya da radyo programları dahildir- cep telefonları, bilgisayar, iPod gibi cihazlara indirilmek suretiyle kullanılan bir dosya türüdür.

Bu dosyaların en önemli özelliği kolay ulaşılabilir bir ürün olması ve tüm cihazlarda rahatlıkla kullanılabilmesidir. Podcast birçok avantajı da barındırıyor ve bunlar arasında istenilen yer ve zamanda dinleme ya da izleme niteliği, abone olunduğunda tüm bölümlere anında ulaşma kolaylığı ve zengin içeriğe sahip olmasıdır.

Bu şekilde, çok basit bir dijital cihazla indirme özelliği olan podcastler özellikle zaman sorunu yaşanan günümüzde birçok insana durdurma, ileri sarma, tekrar izleme olanağı sunarak son derece kullanışlı bir araç haline geliyor. Özellikle, işe ya da okula giderken harcanan zaman içerisinde podcastler son derece bilgilendirici ve zamanı verimli kullanma aracı haline gelmiştir.

🌟 7 Başlıkta Neden Podcast Yapmalısınız

➡️ Adım 1 - Podcastler Az Rekabete Sahip:

Podcast kullanımı henüz yeni bir uygulama ve çok firma bu yolu kullanırken çok çetin bir rekabet ortamına girmiyorlar. Bu açıdan bu mecrayı kullanacak olanlar oldukça öne çıkacak bir role sahip olabilir ve fark yaratabilirler. Markalarını bilinir ve farklı kılmak isteyen yöneticilerin bu yolun çok zorlu olduğunu bilir. İlk olarak, markalarını öne çıkarmak için hangi yöntemin kullanılacağını iyi tercih etmek zorundalar. Bu sebeple, podcast kullanımı da önemli bir trend olarak önlerinde çok güzel bir seçenek olarak ortaya çıkmış bulunuyor. Bu sayede, podcast yayıncılığı alanında başarılı olan büyük firmalar gibi orta ölçekli bir firma da ciddi bir avantaj yakalama şansına sahiptir.

➡️ Adım 2 - Takipçiler İçin İlgi Çekici ve Kolay

Bugün internet dünyasının karmaşık yapısı ve insanların zaman konusunda yaşadığı kısıtlamalar insanları daha sade uygulama ve internet sitesi arayışına yöneltti. Alışveriş yapmak isteyen bireyler her alternatifi basit sekmelerde görmek ister, videoları uzun süre izlemek istemez ve çok uzun makaleler okumaya sıcak bakmaz. Podcastler bu açıdan son derece basit ve ilgi çeken bir uygulama olarak ortaya çıkmış ve insanların boş vakitlerinde son derece samimi ve bilgilendirici bulduğu bir araç haline gelmiştir.

➡️ Adım 3 - Mobil Dostu Bir Seçenek

Herkes artık mobil uyumlu uygulama ve internet sitesi arayışındadır çünkü çok kişi artık bilgisayarı özel bir işi olmadığında açmıyor ve özellikle insanlar iş yeri veya okulda cep telefonlarıyla zaman geçiriyor. Cep telefonunda kolay olarak okunabilen içerikler, indirilebilen ve gözü yormayan sayfalar çok önemlidir.

Bu sebeple, podcastler cep telefonlarında rahatlıkla kullanılabilen bir araç olduğu için çok kişinin ilgisini kazanıyor ve kullanım oranı her geçen gün artıyor. Gün içerisinde yolda geçen zaman küçümsenmeyecek kadar fazladır ve yolculuk esnasında cep telefonu kullanmak oldukça pratiktir.

Podcast kullanımı da bu sebeple yolculuğu çekilir kılan bir unsur olarak dikkatleri çekiyor. Her yerde ve mekanda internet olanağı olmadığı için öncesinde indirilen podcastler dinlenebilir ya da izlenebilir.

➡️ Adım 4 - Yeni Bir Trend

Firmalar hedef kitleye ulaşmak için podcastleri daha sık kullanmaya başladı ve podcastler artık gittikçe markalaşmada önemli bir rol oynar hale geldi. Gün geçtikçe popülaritesi artan bir araç haline gelen podcastler birçok kişinin markaya ulaşmak için tercih ettiği bir yol haline geldi ve şirketler de bu sebeple bu mecrayı etkin kullanmaya başladı.

➡️ Adım 5 - Kitleyi Büyütmek İçin İdeal

Hedef kitleye ulaşmak için en uygun araçlardan biri olan podcastler kullanım kolaylığı ve sadeliğiyle marka bilinirliği açısından önemli bir unsur haline gelmiştir. Bu süreçte son derece etkin kullanımıyla hedef kitle tarafından tercih edilecek olan podcast firmanın halkla ilişkiler ve müşteri memnuniyeti yaratma açısından dikkatleri üzerine çekiyor.

➡️ Adım 6 - İnteraktif Bir Pazarlama Stratejisi

Bir marka için müşteriye ulaşmak ve onların görüşlerini dinlemek son derece önemlidir. Bu durum markayı kitle içerisinde daha farklı bir konuma getirecek ve önemli bir müşteriye ulaşma stratejisi sağlayacaktır. Podcastler kişilerle doğrudan iletişim kurma olanağı sağlarken markanın önemli bir tanıtım aracı haline geliyor.

➡️ Adım 7 -Tek Seferlik Maliyet Oluşturur

Podcastler markalar için son derece ek bir maliyet gerektirmeyen basit araçlardır. Podcast yayını yapmak için basit birkaç ekipman yeterlidir ve bunun için firmanın katlanması gereken ek bir masraf yoktur. Bu açıdan, bu mecrayı tercih edecek olan markalar yalnızca mikrofon, bilgisayar gibi birkaç ekipmanla kurulum sağlayabilirler.

😥 Kapanış

Hedef kitleye ulaşmak için çeşitli stratejiler izleyen firmalar podcast konusunda önemli adımlar atarak markalarının tanıtımını yapmaya başladılar. Marka tanıtımının çok güzel ve etkili bir yöntemi olan podcast dijital pazarlama stratejisinin çok önemli bir unsuru oldu.

Dijital pazarlama çok geniş bir mecra olarak beliren ve çeşitli yol ve yöntemlerle satışları arttırmak için kullanılan ve marka tanıtımı yapılan bir alandır. Bu mecrada, bloglar ve e-postaların yanında internet siteleri veya sosyal medya kanalları kullanılır.

Hiç kuşku yok ki önemli bir araç olan sosyal medya aynı zamanda milyonlarca insanın kullandığı bir platformdur. Bu platform aynı zamanda podcastler ile de uyumludur ve birçok kişi podcast yayınlarını sosyal medya aracılığıyla bulma şansına sahiptir.

Bu açıdan, markasını tanıtma yolunda önemli bir yol kat etmek isteyen firmaların Instagram, Facebook gibi sık kullanılan sosyal medya araçlarını kullanarak podcast yayınlarını halkla buluşturuyorlar.

Podcastler hem kullanım kolaylığı sağlaması hem indirebilme ve her ortamda rahatlıkla dinleme ya da izleme olanağı sunması onu ilgi çeken bir ürün haline getirdi.

Podcast yayıncılığı yapan bir markanın mutlaka etkili bir içerik üretmesi ve insanların ilgisini daima canlı tutacak yayınlar yapması önemlidir. Aksi halde yapılacak yayınlar müşteriye ulaşmayacak ve etkili olmayacaktır.

Bu içeriği paylaş