Böylece size verilen adımları takip ettiğinizde hiç kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan kendiniz için ya da size ait marka adına podcast yayını oluşturabileceksiniz. Öncelikle podcast nedir bunu iyi bilmeniz ve neler yapmanız gerektiğinin farkında olmanız önemlidir. Doğru hareket etmek, planlı adımlar atmak sizi başarıya götürecektir.

❓ Podcast Nedir?

Podcast, iPod ve broadcast kelimelerinin kısaltılarak bir araya getirilmesi sonucu ortaya çıkan bir kelimedir. Dijital medyada yer alan dizi halindeki radyo programları, videolar gibi yayınları internet yoluyla bilgisayar, cep telefonu, tablet, laptop gibi cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanması durumudur.

Bu sayede taşınabilir cihazlara ses ya da video dosyaları indirilebilmekte ve sonrasında bu dosyalar taşınabilir cihazlar üzerinden dinlenebilmekte ve izlenebilmektedir.  Ayrıca podcast sistemine abone de olmak mümkündür. Podcast özellikle teknolojik aletleri yoğun olarak kullanan kesim olan gençler arasında oldukça popülerdir. Orta yaşta da gün geçtikçe daha fazla tanınmaktadır.

Dünyada çok popüler olan podcast kullanım istatistikleri ise şu şekildedir:

  • 2020 yılı resmi verilerine göre 2020'nin ilk aylarında dünyada onaylanan Apple Podcast'de 750.000 rakamının üzerinde podcast bulunuyor.
  • 2019 yılı verilerine göre Amerikalıların %32'sinin podcast'ı aylık düzenli olarak dinliyor, ayrıca, Amerika'da podcast kullanan erkek sayısı kadın sayısında daha fazla.
  • 2019 verilerine göre en popüler podcast kullanım alanları şu şekildedir: komedi, teknoloji, aile, bilim, sağlık, toplum, sanat, oyun, iş, spor ve din.
  • Dünyada podcast'i bilen kişi sayısı %22 iken bu oran 2019 yılında %69 olmuştur.
  • Türkiye ise podcast deneyimi ile yeni tanışıyor ve Türkiye'de podcast kullanıcı sayısı özellikle gençler arasında giderek artıyor.
  • Kullanıcılar podcast'i ingilizce öğrenmek için de kullanıyorlar.
  • Podcast severlerin %49'u evde, %22'si ise yolda araba kullanırken bu uygulamayı kullanıyor.
  • Her 5 podcast kullanıcısından 4'ü indirdiği podcastin tamamını dinlemeyi tercih ediyor.
  • Mobil cihazlar kullanarak podcast dinleme oranı ise 2014 yılından 2020 yılına gelene kadar %14 oranında arttığı biliniyor.
  • Edison Research yaptığı bir araştırmanın sonucunu kamuoyu ile paylaştı. Bu sonuca göre bir podcast kullanıcısı haftada ortalama 7 podcast dinlemeyi tercih ediyor.

🌟 Podcast, SEO ve Markalaşma

Günümüzde podcast pek çok marka için yeni ve aktif bir dijital pazarlama mecrası haline geldi. Firmalar ve şirketler hedef kitlelerine ulaşmak için podcast'den faydalanıyor. Podcast kullanımı markalaşma sürecinde popüler bir hale geldi bile. Podcasting sisteminin kullanımının kolay olması ve firmanın ve şirketin bu yolla ulaşabileceği kişi sayısının fazla olması sebebiyle podcasting kullanımı bu alanda da artış göstermektedir. Özellikle içerik üretme alanlarında çalışan bu kurumlar tanıtımlarında da bu yolu tercih etmeye başladı. Podcast kullanımının yaygınlaşmasında içerik üretmenin kolaylığı ve geri dönüşün hızlı alınması da etkili oluyor.

Podcast'leri Neden Dijital Pazarlama Stratejinize Eklemelisiniz?
Yazımızı okumak için: https://corazu.com/blog/podcast-nedir/

Aynı zamanda podcast Google E.A.T. güncellemesi ile birlikte SEO'lara da etkisi oldu. Öncelikle E.A.T'in ne olduğundan ve Google ile ilişkisinden bahsedelim. E.A.T kelimesinin açılımı expertise (uzmanlık), authoritativeness (otorite), trustworthiness (güvenirlilik) kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Bu uygulama son olarak Google tarafından 2018 yılında güncellendi. E.A.T güncellemesinin ayrıntılarını bilen ve uygulayabilen podcast kullanıcıları daha doğru hareket ederek başarı sağlamaktadır. Dünyada marka haline gelmiş pek çok büyük şirket bu uygulamayı kullanmaya devam ediyor. Bu şekilde hem firmaların hem de şirketlerin pazarlama alanları ve güçleri artıyor.

podcast nedir

Son yıllarda SEO dijital pazarlamada önemli alanlarında biridir. Podcast kullanımına SEO kullanımını etkili bir şekilde uygulamak için liste ve Google arama sıralamalarına dikkat edilmelidir. Özellikle Google sıralamalarının en üstünde yer alabilmek ve iyi bir trafik elde etmek isteyen firma ya da şirketler podcast'e SEO yapmak için internet siteleri üzerinden bir sayfa oluşturmalıdır. Bu sayede sitede podcast'in reklamı yapılacaktır. Liste sıralamasında üste olmak için ise anahtar kelime seçimine dikkat etmek ve uygun kelimeyi seçmek etkili bir yöntemdir.

📝 Podcast Başlangıç Rehberi

Podcast yayıncılığına başlamak isteyenler için tam bir rehber niteliğinde olan bu tavsiyeleri izlediğinizde podcast yayını yapmak oldukça kolaylaşacak ve bu sayede markanızı öne çıkarmanız mümkün olacaktır. 7 maddede podcasti nasıl kullanacağınızı açıklayalım.

➡️ Adım 1 - Kaliteli Ekipmanlara Sahip Olmak

Podcast yayıncılığını yapanların doğru ekipman seçimi en önemli aşamadır. İyi bir yayın yapabilmek için ses çıkışınızın üst seviyede olması gerekmektedir ve bunun için de uygun ekipmanları seçerek işe başlamalısınız.

Bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz mutlaka bu konuda yazılmış kitaplardan faydalanın ya da işin uzmanına danışın. İyi bir ses çıkışı sağlamak için mutlaka profesyonel ekipman kullanmalısınız. Profesyonel ekipman için yüksek meblağlar ödemeyi göze alacaksınız ama işin başında olduğunuzu düşünüyorsanız, daha uygun bir ekipmanla podcast yayını yapabilirsiniz. Ancak zamanla ekipman kalitenizi artırmanızda fayda olacaktır. Profesyonel ekipman olarak mutlaka popfiltresi, kulaklık, mikrofon kullanmanız gerekir.

Bu sayede optimum ses seviyesine ulaşabilirsiniz. Genellikle laptop ya da bilgisayarınızın kendi mikronunu kullanmanız ses kalitesini düşüreceği için tavsiye edilmez. Ayrıca ekipmanlarınızın konumları yani özellikle mikrofonun konumu konusunda dikkatli olun.

➡️ Adım 2 - Doğru Konuyu Seçmek

Doğru konuyu seçmek podcast yayınının başarılı olmasında önemlidir. Doğru konuyu seçmek için öncelikle bu konuda iyi bir araştırma yapılmalıdır. Bu araştırma sayesinde doğru konuyu seçecek ve daha çok insana ulaşabileceksiniz. Bu sayede podcastinizin bir kimliği olacaktır ve hitap ettiğiniz kitle de buna göre şekil alacaktır. Öncelikle bir planlama yapın ve yapacaklarınızı sıralayın. Bu şekilde dinleyici kitleniz de sabitlenecektir. Plana uyduğunuz takdirde dinleyicileriniz de tutarlılığınızı görecektir. Öne çıkmış podcaast yayıncılarını bir süre mutlaka takip edin ve neler yaptıklarını gözlemleyin.

➡️ Adım 3 - Kaliteli Podcastlar Yayınlamak

Podcast yayınızın kaliteli olmasını istiyorsanız mutlaka bu konuda doğru hareket etmelisiniz. Eğer tecrübeli değilseniz konu ile ilgili eğitim almanız faydalı olacaktır. Kaliteli podcastler yayınlamak için seçici olun ve her aşamayı hesaplayın, planlayın. Kaliteli yayınlar yapmanız daha fazla dinleyiciye sahip olmanız ve dolayısıyla da üst sıralarda yer almanız demektir. Örneğin yayınınızda konuşulacak konuları önceden mutlaka hazırlayın.

➡️ Adım 4 - Dinleyicileri Dinlemek

Podcast yayınızı takip edecek kitlenin sizden ne beklediği ve sizin bu beklentilere ne kadar cevap verebildiğiniz başarınızda önemli bir yere sahiptir. Dinleyicilerinizin önerilerini takip etmeli ve yayınlarınıza verdikleri tepkileri dikkate almalısınız. Bu sayede dinleyicileriniz görüşlerine önem verildiğini görecek ve sizi takibe devam edeceklerdir. Bu taktik popüler olmanızda da etkili bir yoldur. Dinleyicilerinizin mantıklı beklentilerini karşılamanız gerektiğini unutmayın.

➡️ Adım 5 - Podcastleri SEO Uyumlu Yapmak

SEO uyumlu kaliteli içerikler üretmelisiniz. SEO bilindiği gibi arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Google'da sıralama faktörünün önemi açıktır. SEO'da amaçlanan web sitesinin arama motorları için uygun şekil almasıdır. Podcast yayınınızda da bu sebeple SEO uyumu hayati derecede önemlidir. Uyumunuz arttığında dolayısıyla trafiğiniz artacak ve daha fazla para kazanmaya başlayacaksınız.

➡️ Adım 6 - İyi Konuk Konuşmacılar Seçmek

Podcast yayınlarınızdaki konu ve konuşmacılarınızın seçiminde tanınmış ve takipçisi fazla olan kişileri seçmeye önem gösterin. Yapacağınız doğru seçimler dinleyici kitlenizin katlanmasını sağlayacaktır. Unutmayın ki konuklarınızın takipçisi ne kadar çok olursa dinlenme oranınız da o kadar fazla olacaktır. Bu seçimler popüleritenizi artıracağı gibi kazancınızı da yükseltecektir. Güncel ve popüler konuları konuşacak etkin konuşmacılar seçmeniz gerektiği unutmayın. Ayrıca konuk profilinizde sabit olmayın, konuk çeşitliliğine sahip olun ki, bu şekilde her kesime hitap etmeniz kolaylaşır.

➡️ Adım 7 - İstikrarlı Olmak

İstikrar her işte önemli bir kavramdır. Seçtiğiniz podcast formatı konusunda hassas olun ve kendinize ya da markanıza bir kimlik oluşturun. Bu kimliğinizi devam ettirin. Planlı yayınlar yapın, bu işi gelişi güzel yapan podcast hazırlayıcılarının zamanla ortadan kalktığını unutmayın. Yaptığınız podcast yayınları düzenli olsun ve bunu kimliğinizden ödün vermeden yapın. İstikrar dinleyici kitlenizi katlayacaktır ve zamanla markanızı da kuvvetlendirecektir. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık planlarınızı en ince detayına kadar hazırlayın. Yarın ne yapacağınız şansa kalmasın.

😥 Kapanış

Sonuç olarak plansız programsız bir podcast yayınına başlamak sizi başarısızlığa mahkum edecektir. Yukarıda verdiğimiz rehberi eksiksiz bir biçimde uygulamanız kazancınıza kazanç katacak ve markanızı öne çıkaracaktır. İhtiyaç ve isteklerinizi, çevreden sizden istenenleri mutlaka ölçüp tartın, buna göre planlama yapın. Doğru şekilde hareket ederseniz podcast yayını yapmak zor bir süreç haine gelmeyecektir. Rehberimizi doğru şekilde incelemenizi ve markanıza uygun hale getirmenizi tavsiye ediyoruz. Plansız ve bilinçsiz davranmak size ancak kısa bir süre ayakta kalmayı sağlayabilir ve unutmayın ki markanızı, kendinizi de tehlikeye sokmuş olursunuz.

Bu içeriği paylaş