Outbound pazarlama tanımı ve yapılışı, özellikle ticari işletmelerin ve markaların daha fazla müşteriye ulaşıp satış yapmaları için elverişli yöntemler arasında yer aldığı için merak edilmektedir. Bu pazarlama yönteminde geleneksel pazarlama ve reklam stratejilerinde sık kullanılan kitlesel pazarlama yaklaşımı temel alınmaktadır. Outbound marketing, daha önce benzeri yapılmamış ve yeni piyasaya giren bir ürün için etkili pazarlama tekniklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Bu alanda kurumsal kalitede hizmet sunan ajansımız, Outbound marketing kapsamında işletmenizin ihtiyaç duyduğu çözümleri, en uygun maliyetlerle sizlere sunmaya devam etmektedir. Türkiye’nin dört bir yanındaki ticari işletmeler ve markalar, herhangi bir ürün ya da hizmet pazarlaması yaptıklarında ajansımızın deneyimli ekibinden profesyonel destek alarak Outbound marketing çalışmalarını sonuçlandırabilmektedir. Bu pazarlama yöntemi özellikle hedef kitle belirlemede ve geniş müşteri kitlesine en hızlı şekilde ulaşma özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır.

Inbound Marketing ile ilgili içeriğimize gitmek için buraya tıklayın.

Omni-Channel Marketing (çoklu kanallı pazarlama) ile ilgili içeriğimize gitmek için buraya tıklayın.

❓ Outbound Pazarlama Nedir?

Outbound marketing tanımı bakımından incelendiğinde, bir şirketin ya da markanın hedefi olan kitleye mesajını göndermesi konusunda her türlü pazarlamayı ifade etmektedir. Dünyanın pek çok yerinde kullanılan geleneksel reklamcılık yöntemleri, pazarlama bilimi içinde Outbound marketing adı ile tanımlanmaktadır.

En bilinen Outbound pazarlama türleri arasında şunlar yer almaktadır:

 1. TV reklamları,
 2. Radyo reklamları ve spotları,
 3. Basılı reklamcılık hizmetleri (gazete, dergi, el ilanı, broşür, katalog vb.)
 4. Ticari gösteri, organizasyon ve fuarlar,
 5. Açık hava reklamları,
 6. Satış arama ve benzeri geleneksel pazarlama teknikleri

Görüldüğü üzere Outbound denilince pek çok farklı pazarlama yönteminin öne çıktığını söylemek mümkündür. Genel anlamda SMS pazarlaması, toplu e-posta gönderimi ve internet reklamları da Outbound marketing teknikleri içinde yer almaktadır. Tüm bu reklam alanları ve araçlarında etkili bir kampanya yürütebilmek için siz de ajansımızın deneyimli kadrosundan yararlanabilirsiniz.

📝 Outbound Marketing Yöntemleri ve Özellikleri

Outbound pazarlama teknikleri ve özellikleri, pazarlama bilimi içinde bu yöntemlerin ne kadar başarılı sonuçlar verdiğini de gözler önüne sermektedir. Müşterilerin ihtiyaç duyduğu anlarda inbound pazarlamanın tam tersi olarak kullanılan Outbound marketin yöntemlerinin izlenmesinde genellikle daha kapsamlı araçlar kullanıldığı için sürecin kısmen zorlu olduğunu kabul etmek gerekmektedir. Diğer alternatif pazarlama tekniklerine göre daha az kazanç sağlıyor gibi gözükse de şirketlerin ve markaların %89’u Outbound marketing çalışmalarına büyük önem vermektedir.

Satışlarını ve pazarlama harcamalarının karşılığını arttırmak isteyen ticari işletmeler, geleneksel pazarlama teknikleri konusunda Outbound marketing yöntemlerine ağırlık vermektedir. Bu pazarlama yönteminin yatırım getirisini izlemede zorluk ve yüksek maliyete karşılık düşük verim gibi dezavantajlı yöntemleri bulabilmektedir. Bu özellikleri ve riskleri en düşük seviyede tutabilmek için Outbound marketing yöntemi izlenirken alanında uzman pazarlamacı ve reklamcılardan destek alınması çok önemlidir. Eğer başarılı bir Outbound marketing yöntemi hedefleniyorsa bu aşamada ilk olarak müşterilerin psikografik ve demografik özelliklerinin analiz edilmesi ve bu analizlere yönelik mesaj stratejilerinin geliştirilmesi gerekmektedir.

💡 Outbound Marketing Satışları Nasıl Yapılır?

Outbound pazarlama satışlarının yapılışı konusunda dikkat edilmesi  gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Kurumsal satışın klasik yönteminin izlendiği bu teknikte, satıcı aktif olarak potansiyel müşterilerine ulaşabilme yöntemlerini araştırmakta ve geliştirmektedir.

Adım adım Outbound marketing yöntemine ve satışlara bakıldığında şu kademelerin her birinde özenli çalışmalar gerçekleştirmek önemlidir:

 1. Markanızın müşteri hedeflerini belirleyin.
 2. Müşteri kitlenizin demografik ve psikografik özelliklerini analiz edin.
 3. Bu hedef kitleye yönelik doğru zamanda ve doğru şekilde vereceğiniz mesajları belirleyin.
 4. Mesaj ve reklam stratejilerinde rakiplerinizden ayrışmanın yöntemlerini araştırın.
 5. Tamamen özgün ve vurucu reklam metinleri ile hedef kitlenizin dikkatini çekin.
 6. Potansiyel müşterilerinizi satın alma yönünde harekete geçirecek içerikler oluşturun.
 7. Bu içerikleri sosyal medya üzerindeki paylaşımlarınız ile destekleyin.
 8. Satın almanın gerçekleşmesinden sonra geleneksel reklam yöntemleri ile satış sonrası destek hizmetlerini sunun.
 9. Ürün satışıyla birlikte müşteri memnuniyeti ve marka sadakati sağlama yöntemlerini kullanın.

Görüldüğü gibi Outbound marketing yöntemlerinin uygulanması arkasındaki temel dinamikler ve stratejiler bu şekilde sıralanmaktadır. Siz de ajansımızın deneyimli ve sertifikalı dijital pazarlama uzmanlarından destek alarak markanızın öne çıkmasını sağlayacak Outbound marketing çalışmalarına hemen başlayabilirsiniz. Bütçenizi yormadan, en düşük maliyetlerle yüksek verimlilik sağlayabilmek için ajansımızı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Bu içeriği paylaş