❓ Organik SEO Nedir?

Organik SEO, suni ve Google tarafından beğenilmeyen SEO yöntemlerinden uzak olan ve markanın, web adresinin arama motorlarında üst sıralara yerleşmesini sağlayan çalışmadır. Google için organik SEO çalışması markaların imajını güçlendirirken, web adreslerine trafik akışını sağlar. Kısacası, kullanıcı deneyimi ve kaliteli sayfalar oluşturmak amaçlı yapılan çalışmalara organik SEO denir.

🧱 Organik SEO'da Site İçi SEO Çalışması Nedir?

Organik SEO'da site için SEO çalışması, site içindeki SEO kalitesinin ölçüldüğü çalışmalar anlamına gelir. Arama motorları, web adreslerine belirlenen kurallar dahilinde kalite puanları tanımlarlar. Bu kalite puanının belirlenmesinde ise siten genelinde tercih edilen metinler, görsel içerikler, temiz ve hızlı kod yapısı etkilidir.

Diğer yandan sitenin kullanıcı dostu bir arayüze sahip olası, popüler etiketleri içermesi puanlama açısından olumlu sonuçlar almayı sağlar. Google için site içi organik SEO çalışması ise bu puanlamada olumlu bir sonuç getirisi sunar.

Site içi optimizasyonda, temel amaç, sitenin kalitelini olduğunu ve kullanıcı dostu yanları içerdiğini Google arama motoruna kanıtlamaktır. Bu kanıt ise arama motorunun siteyi rahatlıkla tanımlayabilmesini sağlar. Sitenin nasıl kullanıcı dostu hale getirileceği ise organik SEO çalışmasın başka bir konu alanıdır.

💡 Organik SEO Çalışması Ne İşe Yarar?

Google için organik SEO çalışmasının faydaları şunlardır:

 1. Site ziyaretçilerine benzersiz bir kullanıcı deneyimi yaşatır.
 2. Web sitenin arama motorlarında yer alan konumunu iyileştirir.
 3. Siteye gelen organik ziyaretçi trafiğini yükseltir.
 4. Siteyi teknik ve stratejik açıdan geliştirir.
 5. Sitenin arama motoru yönergelerine uygun hale gelmesini sağlar.
 6. Bu yönergelere uygunluğun sağlanması ile arama motorları tarafından rahatlıkla tanımlanmasına olanak sunar.
 7. Siteye mobil cihazlardan erişimin sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlar.
 8. Site hızını yükselterek, ziyaretçilerin site içinde daha fazla zaman geçirmesine imkan tanır.
 9. Sürekli olarak güncel ve kaliteli, arama motorlarınca sevilen anahtar kelime kullanımlarını ve etiketleri içeren içeriklerin yayınını sağlar.

Tüm bu işlevleri ile Google için organik SEO çalışması, bir hizmeti, markayı veya ürünü öne alan firma web sitelerinin de arama motorlarında üst sıralara çıkabilmesine olanak sunar.

⚠️ Google İçin Organik SEO Çalışması Neden Önemli?

Google için organik SEO çalışmasın önem sebebi, web sitesine sahip olan kurum ve hizmetin diğer rakiplerinden ayrıştırılabilmesini sağlamasıdır. Online rekabetin ön planda yer aldığı günümüz koşullarında, ürünlerin ve hizmetlerin öne çıkması, markaların kurumsal rakiplerinden ayrılması için dijital pazarlama alnında başarının elde edilmesi gerekir. Bu kapsamda ise organik SEO çalışmaları marka adını ve ona ait olan web sitesini arama motorlarında üst sıralara alarak tanıtımını en iyi şekilde yaparken, internet kullanıcılarının da markayı en iyi şekilde görebilmesini sağlar.

İşletmelerin çevrim içi varlıklarını yükselten en önemli çalışma organik SEO çalışmalarıdır. Bu çalışmalar e-ticaret sitelerinde ve diğer web adreslerine gerçek kullanıcı trafiği akışını sağlarlar.

Bu kapsamda siteler artan ziyaretçi oranları ile daha fazla online satış yapma ve rezervasyon talepleri alma imkanından yararlanırlar. Bloglar ve web siteleri ise daha fazla kullanıcıya sahip olarak reklam izlenme oranlarını da yükseltebilirler. Bir zincir halinde ilerleyen bu sistem dijital başarının kazanılması ve bu başarının meyvelerinin ise geçek hayatta alınması için önem arz eder.

📝 Organik SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Organik SEO çalışması yapılırken aşağıdaki adımlar takip edilir:

 • 📑 Metin ve Görsel İçerik Optimizasyonu: Organik SEO çalışması kapsamında izlenen bu yöntemde, site içindeki metinlerin akıcı ve okuyucuya keyif veren bir stilde olması sağlanır. Bunun yanında imla hatalarının olmadığı, dil bilgisi kurallarına uygun ve SEO uyumlu anahtar kelimeleri içeren metinler oluşturulur. Sayfada kullanılan görseller ise Google kalite puanını yükseltecek kalitede ve özgünlükte seçilir.
 • ⚡️ Site Hızını Korumak: İnternet kullanımı yapanların çoğu yavaş açılan bir sayfada vakit geçirmek istemezler. Akıllarında yer alan hizmete, yazıya veya ürüne en hızlı şekilde ulaşma dürtüsüne sahiplerdir. Bir siteye girildiğinde sekmeleri veya ana sayfayı görmek için uzun zaman geçiriliyorsa, kullanıcı burada yer alan bekleme süresinde başka web sayfalarında istediği şeye ulaşmanın daha akıllıca olduğunu düşünür. Bu yüzden organik SEO çalışmasında site hızı yükseltilerek bu problem giderilir. Bu kapsamda organik ziyaretçilerin kaybı önlenir.

Core Web Vitals ile ilgili rehberimizi okumak için buraya tıklayın.

 • 🧼 Temiz Kod Yapısını Uygulamak: Arama motoru botları siteleri tararken karmaşık ve gereksiz bir kod yapısı yerine temiz ve rahat kullanılabilir bir kod yapısını daha iyi algılarlar. Organik SEO çalışması kapsamında site için sade ve arama motorlarınca algılanması rahat bir kod yapısı oluşturulur. Bu yol ile rahatlıkla tanınan adresler arama motorunda üst sıralara çıkarlar.

Organik SEO çalışmasında Backlink, web sitesine referans olan başarılı bir başarılı sitenin, SEO çalışması yapılan sitenin linkini blog içeriklerine veya sitenin çeşitli yerlerine eklemesi anlamına gelir. Bu durumda, Google tarafından güvenli ve popüler bulunan bir site, kendi sitesinde SEO çalışması yapılan siteyi, link vererek önerir. Bu yol ile güvenilir bir site üzerinden ikinci siteye kullanıcı trafiği alınır. Diğer yandan markanın adının daha geniş kitle tarafından duyulması sağlanır.

Önemli olan ise bu işlemin organik bir şekilde yapılmasıdır. SEO ile ilgili çalışmalar burada sadece lik almaktan ibaret değildir. Başarılı bir sitede link paylaşımının yapılması halinde site içi SEO başarısı yakalanmamış ise ziyaretçiler umduklarını bulamayacakları için yeterli verim alınamaz. Bu yüzden hem site içi hem de backlink organik SEO çalışması aynı anda yapılır. Bu yol ile kalıcı bir kullanıcı trafiği elde edilir.

🛒 E-Ticaret Siteleri için Organik SEO Çalışması

E-ticaret sitelerinde Google organik SEO çalışması, site içi SEO, reklam ve kampanya ekleme, site içi ürün içeriklerini ve görsellerini SEO’ya uygun şekilde hazırlama gibi birçok adımı içeren çalışmadır. Bu SEO çalışmasında E-ticaret sitesi içinde bulunan metin içerikler ve ürün görselleri uygun anahtar kelimeler ile hazırlanır. Tüm SEO çalışma adımları ile sitenin Google arama motorunda yükselmesi sağlanır. Bu kapsamda sürekli ve organik bir reklam imkanı elde edilir. Geniş kitleye ulaşma ve backlink’ler ile kullanıcı trafiği çekme ardından E-ticaret sitesindeki dijital pazarlama oranında ise doğal bir yükselme meydana gelir.

🏗 Organik SEO'da Site Dışı Çalışma Nedir?

Organik SEO için site dışı SEO çalışması hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 1. Bu çalışma organik bir temelde site dışında gerçekleşen tüm etkileşim ve paylaşımları inceler.
 2. İnternet projelerinin popülerliğini yükseltmek için tercih edilir.
 3. Doğallıktan uzak ve suni bir biçimde gerçekleştirilmeyen SEO çalışmasıdır.
 4. Site dışı organik SEO çalışmalarının temelinde baclink yer alır. Diğer yandan kalite oranı yüksek SEO uyumlu içerikler ile yapılan kampanya paylaşımları ile markanın adı geniş kitleye ulaşır.
 5. Site dışı organik SEO çalışması ile markaya güçlü, güncel takibi yapan, dinamik bir imaj çizilir.

Genel anlamda bakıldığında birden fala işlemler zincirini birleştiren Google için organik SEO çalışması web adreslerinin veya direk olarak markanın arama motorlarında iyi bir derecede yer almasını sağlar. Bu etki ile kazanacağı kullanıcı trafik akışından ise pazarlama alanında avantaj elde edilebilmesine de imkan sunar.

Bu içeriği paylaş