Omni-Channel pazarlama yöntemleri, internet çağında firmalar için bir seçenekten öte zorunluluk haline gelmiş bir pazarlama metodudur. Temel anlamda alışveriş deneyiminin kusursuz hale getirilmesini amaçlayan bu yöntemde, çoklu kanal seçenekleri devreye girmektedir. Müşterinin gözünden marka hakkında gözlem yapabilmek ve böylelikle tüm pazarlama kanallarında profesyonel yönetim yapılarak sonuca ulaşmak temel esaslar arasında yer almaktadır. Siz de ticari alanda faaliyet gösteren işletmenizin veya bireysel markanızın daha fazla müşteri kitlesine ulaşmasını, marka tanıtımı ve sadakatinin yaygınlaşmasını istiyorsanız Omni-Channel marketing yöntemlerini kullanabilirsiniz. Ancak her zaman olduğu gibi bu pazarlama yönteminde de en uygun maliyetlerle yüksek verimlilik alabilmek için doğru ve alanında uzman ekiple çalışmak gereklidir.

Outbound Marketing ile ilgili içeriğimize gitmek için buraya tıklayın.

Inbound Marketing ile ilgili içeriğimize gitmek için buraya tıklayın.

❓ Omni-Channel (Çoklu Kanal) Pazarlama Nedir?

Omni-Channel çoklu kanal pazarlaması, entegre ve tutarlı bir alışveriş deneyimi kurabilmek için müşterinin gözünden gözlem yapmak anlamına gelmektedir. Bu yaklaşım, pazarlama biliminde Multi-Channel yönteminin daha gelişmiş ve güncel teknolojik yeniliklere uyumlu hale getirilmiş bir versiyonudur. Omni-Channel marketing yönteminde bir firmanın online mağaza ile fiziksel mağaza pazarlama stratejisi bir bütün olarak ele alınmaktadır.

Omni-Channel pazarlama yönteminde tüketicilerin alışveriş öncesinden bir kanalı kullandığı ve bunun ardından diğer kanalları kullanarak alışveriş deneyimini memnun bir şekilde tamamlanması prensibi bulunmaktadır. Günümüzde global şirketlerin bu yöntemi başarılı bir şekilde uyguladığı ve dünyanın neresinde olursa olsun müşterilerine aynı hislerle alışveriş deneyimi yaşattıkları görülmektedir. Müşteriler, pek çok kanal üzerinden sağlanan etkileşimin tek platform üzerinden yönetilmesi yani Omni-Channel marketing sayesinde daha kaliteli bir alışveriş deneyimini tecrübe edebilmektedir.

📝 Omni-Channel Marketing Hedefleri Nelerdir?

Omni-Channel pazarlama hedefleri arasında temel unsur, tüm pazarlama ve etkileşim kanallarının kullanılmasıdır. Bir markanın tüketicilere ve müşterilerine gönderdiği mesajların, bir çok kanal üzerinden sağlanmasına rağmen yönetimin tek bir platform üzerinden tamamlanmasını esas almaktadır. Omni-Channel pazarlama stratejisinin doğru bir şekilde ve yüksek verimlilikte uygulanabilmesi için firmaların online ve offline varlıkları bir bütün haline getirilmelidir. Omni-Channel marketing hedeflerinin daha net anlaşılması için bu uygulamaları bir örnekle şu şekilde özetleyebiliriz:

 1. Müşteri, akıllı telefonunu kullanarak satın almak istediği ayakkabı hakkında bilgi toplayıp araştırma yapar.
 2. Bu müşterinin ziyaret ettiği firmanın alışveriş sitesinde cookie (çerezler politikası) kapsamında müşteri profili oluşturulur.
 3. Bir süre sonra mobil aygıttan yeniden araştırma yapan müşteri, yeniden pazarlama (re-marketing) tekniği sayesinde incelediği ürünün reklamıyla karşılaşır.
 4. Siteye girer, ürünü alışveriş listesine ekler ve satın almadan önce arkadaşına danışır.
 5. Daha sonra ürünü satın almaya karar veren müşteri, evindeki laptoptan e-ticaret sitesine giriş yapar ve siparişi tamamlar.
 6. Telefon ile firmayı arayarak ürün hakkında birkaç sorusunun cevaplanmasını talep eder.
 7. Siparişini özelleştirerek satın aldığı ürünün alternatif renkte gelmesini ister.
 8. Ürün kendisine teslim edildiğinde bu rengi beğenmeyip değiştirmek isteyen müşteri, satın aldığı markanın fiziki mağazasına gider.
 9. Ayakkabıyı burada farklı rengiyle değiştir ve kullanmaya başlar.
 10. Bir süre sonra ayakkabıda üretim hatası olduğunu fark edip firmanın sosyal medya hesabını kullanarak ürünün değişimini talep eder.
 11. Yeni ürün talebine firmanın basılı kataloğunda kullandığı forum üzerinden ulaşır.
 12. Firma, bu müşteri ile e-mail üzerinden iletişime geçip kargo ile ayakkabıyı geri alıp yenisini gönderir.
 13. Müşteri ayakkabısını teslim almadan önce cep telefonuna gelen SMS ile kargosunun teslim edilmek üzere olduğunu öğrenir.
 14. Bu sürecin sonunda müşteri yeni ayakkabısına kavuşur ve firmanın sosyal medya platformları üzerinden iletişime geçerek süreçten duyduğu memnuniyeti paylaşır.

Görüldüğü üzere Omni-Channel marketing yönteminde tüm fiziksel pazarlama uygulamaları ile dijital pazarlama seçenekleri birbirleri ile koordineli bir şekilde kullanılmaktadır. Firmanın sosyal medya hesaplarından resmi sitesine, e-ticaret mağazasından SMS (kısa mesaj) ve e-mail iletişim sitemlerine ve hatta çağrı merkezine kadar kapsamlı bir pazarlama ağının kurulması Omni-Channel marketing sistemi içinde yer almaktadır.

✅ Omni-Channel Marketing Yönteminin Faydaları Nelerdir?

Omni-Channel marketing metodunun avantajları, pazarlama yöntemleri arasında başarılı sonuç verdiği taktirde markalar için çok büyük faydalar sağlamaktadır.

Tüketici hem dijital hem de fiziki pazarlama kanalları içinde bütüncül bir şekilde yakalamayı amaçlayan Omni-Channel pazarlama yaklaşımının öne çıkan avantajları şunlardır:

 1. Sadece firmaların operasyonel yapılarını düzenlemekle kalmayıp aynı zamanda müşterileri sadakatini güçlendirerek kayıpların önüne geçilmesini sağlar.
 2. Markaların daha yüksek satış istatistiklerine ulaşabilmeleri için onlara başarılı bir yol haritası sunar.
 3. Markalar, müşterilerin algısını ve memnuniyetini çok daha düşük maliyetle ve pratik bir şekilde yükseltebilir.
 4. Markalar potansiyel müşterilerine online pazarlamada kullanılan araçlar için ürün ve kampanyalar hakkında en güncel bilgileri ulaştırabilir.
 5. Fiziki mağazalardaki indirim kampanyaları ve bu mağazaların yerlerini zahmetsizce müşteriye aktarabilir.
 6. Yeniden pazarlama (re-marketing) yöntemi sayesinde satın alma davranışından önce işlemi yarıda kalmış tüketicilerin alışverişlerini tamamlaması teşvik edilir.
 7. Google Analytics başta olmak üzere reklam araçlarının kullanıldığı CRM programlarının faydaları maksimum seviyeye çıkar.
 8. Dönüşümler ve satış raporları kaydedilerek hangi ürünlere ağırlık verilmesi gerektiği görülebilir. Bu sayede markalar belirli ürünlere yoğunlaşarak kazançlarını arttırabilir.

💎 Profesyonel Omni-Channel Marketing Uygulamaları

Kurumsal Omni-Channel pazarlama yöntemleri, bir ticari firmanın faaliyet gösterdiği sektörde daha iyi yerlere gelebilmesini sağlayan çok önemli bir uygulamalar bütünüdür. Bu alanda siz de profesyonel destek almak istiyorsanız, ajansımızın web sitesini kullanarak hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Türkiye’nin dört bir yanındaki sayısız müşterimize başarılı dijital pazarlama çözümleri üreten ajansımız, uzun yıllar boyunca Omni-Channel marketing uygulamalarıyla da birlikte çalıştığımız markaların kazançlarını arttırmıştır. Siz de dijital pazarlama alanında profesyonel destek arıyorsanız en doğru adrestesiniz.

Share this post