Mobil öncelikli indexleme (Mobile-First Indexing), Google’ın tarama, sıralama ve dizine ekleme işlemlerini sayfanın masaüstü olan sürümüne bakmadan, içeriğin mobil sürümünü kullanarak yapmasıdır. Google böylelikle mobili baz alarak sıralama ve dizine ekleme işlemlerini yaptıktan sonra da mobilden arama yapanlara daha iyi bir biçimde yardımcı olmayı amaçlıyor.

➡️ Google Mobile First Indexing En Çok Hangi Siteleri Etkileyecek?

Sitenizin mobil versiyonunda kullanıcı deneyimini iyileştirmek için masaüstü versiyonunuzdan daha az bir içerik sunuyorsanız, bu durum sizi negatif etkileyebilir. Bu nedenle Google’ın sizden beklentilerini mutlaka karşılamanız gerekiyor.

Bu beklentileri ise şu şekilde karşılayabilirsiniz:

  • Masaüstü ve mobil sürümünüzde yapısal veri kullandığınızı kontrol edin. Kontrol işlemi için de Search Console altında bulunan Yapısal Veri Test Aracı'nı kullanabilirsiniz.
  • Google mobil sürümünüzde yapısal veri kullanırken konu dışına taşmamalısınız.
  • Robots.txt test aracı kullanarak mobil versiyonunuzun Googlebot Mobil ile erişime açık olduğundan da emin olmalısınız.

Mobil sitenizi yenileme durumundaysanız eksik bir mobil siteyi kullanmak yerine, mobil siteniz tam randımanlı olarak çalışıncaya kadar desktop sürümünüzle devam edebilirsiniz.

➡️ Mobile First Indexing Neden Önemlidir?

Mobile first indexing, her şeyden önce kullanıcı deneyimini geliştirmeyi amaçlıyor. SEO açısından da bu durum sitenizi optimize ederken yoğun bir biçimde mobil sürüme odaklanmanıza işaret ediyor. Bütün SEO çalışmalarınızı masaüstü sürümüne göre yapmanız da arama sonuçlarında beklenen sonuçları almak adına yeterli olmayabilir. Bu yüzden mobil öncelikli indekslenmede mobil SEO’ya odaklanmanız ve sitenizin mobil sürümünü de birinci sıraya yerleştirmeniz gerekiyor. Özellikle de e-ticaret sitelerinde kullanılan mobil öncelikli indeksleme çok daha fazla bir mobil trafik getireceği için doğrudan satışlar üzerinde pozitif etki yaratacaktır.

➡️ Mobil SEO Performansını İyileştirmek İçin Neler Yapılabilir?

Mobil uyumluluk konusunda bütçe, zaman ve kodlama dili faktörlerine göre seçimler yapılarak mobil SEO performansınızı iyi bir hale getirebilirsiniz. Kullanıcı deneyimi ve Arama Motoru Optimizasyonu açısından en uygun tercih ise esnek tasarımıdır. Bu tercih sonrasında da dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar mevcuttur.

Bu noktalar ise şunlardır:

  • Tam olarak mobil bir uyumluluğun yakalanması
  • Site yükleme hızının en üst düzeye çıkarılması
  • Site üstü optimizasyonun da mobil siteye uygulanması
  • Kaynakların erişime açık olması

Masaüstü sitede yer alan kullanıcı deneyimin mobil bir sitede de aynı şekilde olması gibi noktalar mobil SEO performansının artırılmasında oldukça etkilidir.

➡️ Mobil Öncelikli İndeksleme Sıralamayı Etkiler Mi?

Mobil öncelikli indeksleme ile sıralama konumunuzda herhangi bir değişiklik yaşanmaz. Ancak, mobil uyumluluk sıralama kriteri olarak da ele alınmalıdır. Çünkü kullanıcı arayüzü hala önemli bir konudur. Mobil uyumluluk sayfa anlamında gözden geçirilir. Bu durum da sitenizde bulunan önemli sayfaları güncelleme anlamını taşır. Bundan sonra da Google, sitenizi mobil arayüzü ve mobil versiyonu aracılığıyla değerlendirecektir. Bu nedenle mobil kullanıcı beklentisinin de karşılanıyor olması daha önemli olacaktır.

Bu içeriği paylaş