Bu tartışmayı aslında şu şekilde noktalamamız gerekli. LSI tekniği Google'ın içeriğinizi anlarken kullandığı bir teknik. Sadece anahtar kelimeyi kullanmak veya sadece LSI kelimeleri kullanmak sizin için faydalı bir eylem olmaz çünkü bu iki eleman birbirini tamamlayan elemanlar. LSI kelimenin yazıdaki faydası, anahtar kelimenizin olduğu sayfanın daha kolay anlaşılabilmesini sağlamak.

Örneğin kullandığınız "SEO" kelimesi eğer "fiyat" ile birleşirse Google o sayfanızı "bilgi verici" sınıfından çıkarıp "hizmet verici" sınıfına sokabilir. Bu sayede sadece "SEO fiyatı" kelimesini kullanırken "SEO hizmeti" kelimesinde de sıralamada çıkabilirsiniz. Yalnız bu pek mümkün değil, bu kadar fazla rekabetin olduğu bir kelimede olmaz ancak daha az aranmalı kelimelerde bu durumu gözleyebiliriz.

LSI (Latent Semantic Indexing) nedir?

lsi kelime nedir

LSI tekniği, Google'ın içeriğinizdeki anahtar kelimelerin diğer kelimelerle olan anlamsal ilişkisini anlarken kullandığı bir tekniktir. Sayfanızın doğru kelimelerde ve doğru sıralamada olmasını ayarlarken Google bu tekniği kullanır.

Örneğin sizin içeriğinizin konusu "araba" olsun. Bu araba kelimesinin yanına "kilometre, hasar kaydı, model" gibi terimler gelirse Google bu içeriğin "otomobil" veya "2.el araba" ile ilgili olduğunu anlayıp ona göre sıralayacaktır.

Ancak bu içerikte "McQueen", "Nascar", "Disney" kelimeleri yer alırsa Google bu içeriğin Arabalar filmiyle ilgili olduğunu da anlayacaktır ve sıralamayı ona göre yapacaktır.

Aslında olay hiç de zor değil, yazdığınız içeriği eğer doğru anlamlı ve bilgi verici yazıyorsanız, işin uzmanıysanız veya iş hakkında bilgiliyseniz zaten içeriğin akışı gereği kullanılması gereken kelimeleri farkına varmadan kullanırsınız.

LSI kelimeler SEO için neden önemlidir?

1. Google algoritmasının aranan kelimeyle içeriğin alakasını ve içeriğin kalitesini doğru ölçmesini sağlar

LSI kelimeler içeriğinizin neyle alakalı olduğun arama motoruna anlatmanızda en büyük etkenlerden birisidir. Benzer arama cümlelerini içeriğinize ekleyerek içeriğinizde verdiğiniz bilgiyi anlatırsınız.

İçerikle gerçekten ilgili bir ziyaretçinin sitenize geçireceği vakit, alakasız bir ziyaretçinin geçireceği vakitten daha fazla olacağı için "hemen çıkma oranı" azalacağı için SEO açısından olumlu bir etki yaratır.

2. LSI kelimeler, anahtar kelime yoğunluğundan daha fazla önem taşır

anahtar kelime yoğunluğu seo

Anahtar kelime yoğunluğu demek anahtar kelimenizin yazı içinde ne kadar kullanıldığıdır. Google'ın bir zamanlar sadece anahtar kelime yoğunluğuna baktığı bir dönem vardı. En doğru şekilde spam yapan en yüksek sıralamaları alıyordu.

O kadar kolaydı ki insanlar bu yöntemi hızlıca öğrenip anahtar kelime spamı yapmaya başlamıştı. Hatta bazıları sadece anahtar kelimelerin olduğu içerikler yazıyordu. Google bunu fark etti ve güncelleme yapıp, tüm bu şekilde anahtar kelime yüklemesi yapan siteleri arama sonuçlarından kaldırdı.

LSI kelimeler ile ceza riski olmadan ilgili kelimeleri rahatça ekleyebilirsiniz. Spam yapabilirsiniz demiyorum ama ilgili kelimeleri istediğiniz sayıda kullanabilirsiniz ancak bunu yaparken okuyucuların sinir olacağı şekilde yapmayın. Eğer o duruma gelirse "siteden çıkma oranı" artacağı için Google bir terslik olduğunu anlayacaktır.

LSI kelimeler nasıl bulunur?

İnternette birçok site olsa da Türkçe destekleyen bir kaynak henüz yok. Eğer elinizde Ahrefs varsa "keyword explorer" aracıyla ilgili kelimelere ulaşabilirsiniz. Eğer bu araca sahip değilseniz Ubersuggest aracıyla bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ubersuggest nasıl kullanılır?

ubersuggest nedir

Açılan sayfadan sitemizin dilini seçip arama yerine istediğimiz anahtar kelimeyi yazıyoruz. Ben Türkçe seçip SEO kelimesini kullanacağım. Search butonuna tıklayarak ilerliyoruz.

Sol tarafta yer alan "Keyword Ideas" linkine tıklayarak benzer kelimeleri göreceğimiz alana gidiyoruz.

Açılan sayfada "Related" kısmına tıklıyoruz ve bizi 2,469 adet anahtar kelime karşılıyor.

ubersuggest nasıl kullanılır

Buradaki liste aylık aranma hacmine göre sıralanıyor, bu aranma hacmi de SD yanı SEO Difficulty (SEO zorluğu) ile doğru orantılı olarak gidiyor. Buradaki kelimelerden istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Google bunu spam algılamaz ancak bu kelimelerin kullanım sıklığı spamı tetikleyicidir. O yüzden anahtar kelimelerinizde %2.5'u geçmemeniz sağlıklı olacaktır.

Kapanış

LSI kelimeler kavramı aslında mevcut değil fakat SEO cemiyeti buna bu şekilde bir ad verdi. LSI Google'ın kullandığı, içeriği anlama tekniğidir. LSI kelime dediğimiz şey aslında ana kelimeyi açıklarken kullanılan kelimelerdir. SEO derken SEO analizi eklersek yanına Google sayfamızı farklı bir kelimede değerlendirir. SEO hizmeti veya SEO fiyatı dersek Google sayfamızı bir şirket sitesi olarak değerlendirebilir.

Bu içeriği paylaş