Influencer marketing denildiğinde, Instagram, Twitter, Youtube gibi alalarda tanınan ve davranışları ve yazdıkları ile sosyal medya kitlesini etkileyerek yön veren kişilere Infulencer dendiğini, Influencer pazarlamanın ise markanın dijital platformlarda Influencer tarafından tanıtılması yoluyla yapıldığı ifade edilir. Influencer marketing’de bir marka dijital alanlardan en iyi şekilde tanıtılır. Bu kapsamda markanın geniş bir müşteri potansiyeline ulaşması sağlanır. Bu potansiyelin başarılı bir markaya geri dönüşleri ise sipariş ve rezervasyon şeklinde yansıdığında, pazarlama hedefleri yakalanır.

❓Influencer Marketing Nedir?

Influencer pazarlama, Türkçe ifade ile etkileyici pazarlama kitleleri etkileyen bir kişinin markanın tanıtımını yapması ve marka ile ilgili tecrübelerini dijital platform, sosyal medya kullanıcılarına aktarması anlamına gelir.

Bu işlem ile birçok kişi internet üzerinden insanları etkileyebilen bu belirgin karakterin ifade ettiklerini önemseyerek, markaya daha çok itibar ederler. Aynı zamanda tanıtılan ürün ve hizmetlerine de daha fazla rağbet göstermeye başlarlar. Sonuç olarak marka adına oluşacak önemli sipariş talepleri ile pazarlamada başarı yakalanır.

👩🏻‍💻 Influencer Ne Yapar?

Influencer’ın yaptığı, birden farklı platformda kendisini ünlü eden konuda, takipçileri için içerik hazırlamak ve aynı zamanda markaların belirli hizmet ve ürünlerini tanıtma yoluna gitmektir. Bu kişilere Influencer ifadesinin kullanılmasının sebebi, hayran kitlelerinin onlara çok fazla güveniyor olmalarıdır. Yaptıkları her hareketin yakından takip edilmesi ve markalar hakkında verdikleri bilgilerin dikkate alınması onları önemli yapan unsurlardır. Bir Influencer ile yapılan tanıtım kapsamında markaya yönelik pozitif dönüşler alınır.

📝 Influencer Marketing Ne İşe Yarar?

Influencer Marketing işlevleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Markayı sosyal medyada ve dijital platformlarda tanıtma,
 • Marka hakkında canlı olarak görüş bildiren bir kişi ile tanıtım yapma,
 • Markanın ürünlerini ne detaylı şekilde tanıtabilmek,
 • Influencer sayesinde markanın ürün kalitesi ve güvenilirliği hakkında sosyal medya kitlesini ikna etme,
 • Marka ürün ve hizmet detayları hakkında bilgileri hedef kitleye aktarma,
 • Youtube gibi öne çıkan platformlarda reklam yapımı,
 • Tüm sosyal medya ağlarında markanın kampanyasını duyurma,
 • Marka için potansiyel müşteri kitlesi oluşturma,
 • Bu müşteri kitlesini ardından marka ürünlerine çekerek satış oranlarını yükseltme,

Bu gibi işlevleri olan Influencer marketing ile dijital alanda yakalanan başarı pazarlama hedeflerine yansıtılır.

✅ Influencer Marketing Güvenilir mi?

influencer marketing istatistikleri
Kaynak: https://www.devteam.space/blog/build-an-influencer-marketing-solution-with-our-guide/

Influencer marketing güvenilirliği ele alınırken, güvenilirlik oranının iyi olduğu belirtilir. İstatistiklere bağlı olarak özellikle genç Youtube abonelerinin %70 oranında fenomenlerin yani Influencer’ların tercih ettikleri ürünleri kullandıkları bilinir. Sosyal medyada vakit geçiren 10 kişide 4’ü ise Influencer’ların ürün ve markalardan kendilerinden ve arkadaşlarından daha iyi anladıklarını ifade ederler. Bu kapsamda sosyal medya ve internet kullanıcıları tarafından oldukça dikkate alınan Influencer’ın markayı tanıtması ve ürün önermesi pazarlama açısından pozitif getiri sağlar.

👁 Influencer Marketing’de Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Influencer marketing’de dikkat edilecekler hakkında detaylar şunlardır:

 • İlk olarak nasıl bir Influencer seçimi yapılacağına dikkat edilmelidir.
 • Influencer’ın marka ile örtüşmesi ve markanın ürünleri veya konsepti ile bağlantılı olması önemlidir.
 • Örneğin bir makyaj markası için Youtube’da makyaj videoları hazırlayan ve bunları takipçilerine sunan bir Influencer seçilmesi daha yüksek bir avantaj sunacaktır.
 • Yapılan bu seçimler ile ulaşılan hedef kitlenin geniş olmasına dikkat edilmelidir.
 • Diğer yandan hedef kitlenin belirlenmesine ve hangi hizmet veya ürünün Influencer tarafından tanıtılacağına da dikkat edilmelidir.
 • Tanıtım işleminin Youtube, Facebbok, Twitter gibi sosyal ağlardan hangilerin yapılacağına karar verilmedir.
 • Ürüne veya hizmete yönelmesi muhtemel olan en geniş kitle nerede ise p platformda tanıtım yapılmalıdır.
 • Ürünler Influencer tarafından tanıtılırken profesyonel videolar haricinde günlük bir temada ve doğal şekilde ürünün kullanıldığı organik videolarında yayınlanmasına dikkat edilmelidir.
 • Sadece ürün özelliklerinin ve hizmet detaylarının tanıtılmasına değil özel kampanyalar varsa bunlarında açık şekilde duyurulmasına dikkat edilmelidir.
 • Influencer tarafından markanın güçlü yanlarının yansıtmasına önem verilmelidir.

Bu gibi detaylar dikkate alınarak Influencer marketing yapılır.

📈 Influencer Marketing (Pazarlama) Trendleri Nelerdir?

Influencer pazarlama teknikleri hakkında detaylar şöyledir:

 • En Popüler Sosyal Medya Platformlarına Yönelmek: Geniş bir kitleye ulaşmak ve müşteri potansiyelini ne kısa sürede yakalamak için en popüler olan sosyal medya platformlarında Influencer tarafından tanıtım gerçekleştirilmelidir. Diğer yandan Instagram gibi platformların video içeriklerde kısa süreli paylaşımlara izin vermesine bağlı olarak Youtube kanallarında veya videolarında tanıtımın desteklenmesi tercih edilir.
 • Kolay Tüketilir Video Paylaşma: İkinci trende uygumla olan bu sistemde, TikTok gibi alanlarda kıs süren ama oldukça dikkat çeken video içeriklerin paylaşımı önde tutulur. Özellikle TikTok üzerinden çokça takip edilen ve Instagram keşfet videolarında önde ola Influencer’lar ile bu trend kapsamında tanıtım yapılır. Pazarlama hedeflerine yansıyan yükselişleri yüksek oranlıdır.
 • Farkındalık Mesajlarını Öne Alma: Bir diğer trende olan bu kavramda eğer varsa markanın doğayı koruyan yanları, yaptığı yardımlar, geri dönüşüm özelliği internet kullanıcılarına Influencer aracılığı ile ulaştırılır. Bu kapsamda markanın kendine ait olan hedef kitlesine ulaşma süresi kısalırken, pazarlamaya hedeflere ulaşma süreci hızlanır. Bu kapsamda aynı zamanda hikaye anlatma, topluluk hissini uyandırma, insan odaklı iletişim kurma gibi yöntemler izlenir.
 • Hikayeleri İnsanlar İle Şekillendirme: Bu Influencer marketing trendinde bir ürün veya marka bir insan karakterine yansıtılır. Örneğin bir parfümüm sportif insanlara hitap eden bir kokusunun ve dış tasarımının olması halinde spor ile ilişki Influencer tarafından tanıtımı yapılır. Hedef kitlede yine aynı şekilde belirlenir. Bu kapsamda potansiyel müşteri kitlesi ile daha kısa sürede buluşma sağlanır.

🌟 Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Influencer marketing nasıl yapılır? sorusunu cevaplarken çeşitli adımlardan geçmemiz gerekir, işte nasıl Influencer Marketing yapılır onun cevabı:

 • Hedef Kitle Tanımlama: Hedef kitlenin nerede yaşadığı, ilgi alanları, sosyal medya ile hangi adresten etkileşime girdikleri ele alınarak bu belirleme yapılır.
 • Hedefleri Belirleme: Influencer ile marka birliğimi tanıtılmak isteniyor? Web sitesinin ziyaret edilmesi mi isteniyor? Yoksa ürünler mi satılmak isteniyor? Bu konular hakkında belirleme net şekilde yapılmalıdır.
 • Doğru Influencer Bulma: Influencer topluluğu ile online sohbet yapıyor mu? Hangi çeşit içerikler hakkında bilgi paylaşımı yapıyor? Bunlar ele alınarak Influencer seçilir.
 • Planlama: Bu alanda Influencer’dan talep edilen konuların neler olduğu planlanmalı ve geniş bir halde aktarılmalıdır. Bu kapsamda marka ile örtüşmeyen çeşitli şeylerin videolarda ve tanıtımlarda yer almaması sağlanır. Planlama içinde aynı şekilde Influencer’da nasıl bir yol izlenebileceği hakkında görüşünü sunar. Çünkü takipçilerinden en yüksek beğeniyi nasıl alacağını en iyi şekilde bilen taraftır.

✅ Influencer Marketing Faydaları Nelerdir?

Influencer marketing yararları şu şekilde sıralanır:

 • İkna edici bir Influencer sayesinde marka imajı için yerinde bir tanıtımdan yararlanmak,
 • Markanın konsepti ve ürünleri ile uyumlu bir isme tanıtım yaptırma,
 • Geleneksel reklam tipleri ile iletişime geçilebilecek kitleden çok daha geniş bir kitle ile daha aza maliyet üzerinden iletişime geçme,
 • İster ürün istenirse de hizmet tanıtabilme,
 • Yapılan dijital tanırımlar ardından gerçek hayata yansıyan satış oranlarında artışı deneyimleme,
 • Tercih edilen genişlikte sosyal medya platformundan reklam yapma,
 • Direk olarak hedef kitlesini belirleme ve ona ulaşma yoluyla zaman kaybetmeden hedefe yürüme,
 • Hedef kitleye ve genel kitleye aynı anda tanıtım yapma,
 • Kampanyaları duyurabilme ve tüm işlemleri pazarlamada kar sağlama amaçlı gerçekleştirebilme,
 • Ürünlerin günlük kullanımına dair detaylar veren videolar ile doğal ve sahte olmayan tanıtımlar yapma,
 • Influencer tarafından kullanılan ürünlerin hayranları tarafından alınması yolu ile satış hedeflerine ilerleme,
 • Influencer’ın ikana ediciliğinden destek alma,
 • Tanınınmış bir kişi tarafından kullanılan hizmet ve ürünün yarattığı güvenilirlik imajını kazanma,

Bu daha birçok avantaj Influencer marketing ile elde edilir.

📆 Influencer Marketing’de İçerik Planı Oluşturma Nedir?

Influencer marketing’de içerik planı yapmak, eğer tanıtımlar birden fazla alanda yapılacak ise tercih edile bir işlemdir. Marka veya ürün Influencer tarafından tüm sosyal ağlarda tanıtılacak ve önerilecek ise her biri için farklı bir paylaşım ve yayın tarihi belirlenmesi, bu tarihler için farklı içeriklerin hazırlanması gerekir. Plan kapsamında bir kısım tanıtım görsel bir kısmı ise canlı yayın şeklinde gerçekleştirilebilir.

Diğer yandan aynı anda hizmet, ürün ve marja imajı Influencer tarafından anlatılacak ise bu üç farklı alana için markanın hangi yanlarının öne alınacağı bir içerik planı kapsamında belirlemelidir. Örneğin ilke olarak hangi ürününün tanıtılacağı veya markanın güçlü, doğal, sportif yanlarından hangisinin daha önde ifade edileceği bir plan ile belirlenir. Bu kriterlere uygun şekilde tanıtım yapılır Tercih edilmesi halinde video ve görsel paylaşımlarda Influencer’ın takipçileri arasında özel olan kelimeleri kullanarak dikkat çekmesi sağlanabilir.

Bu içeriği paylaş