❓ İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, belirlenmiş bir kitleyi çekmek ve elde tutmak için çeşitli kanallardan değerli, alakalı, tutarlı, faydalı içerik oluşturmaya ve bu oluşturulan içerikleri stratejik bir şekilde dağıtmaya odaklanan bir dijital pazarlama alanıdır.

💡 İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlama, 15 adımda yapılması hakkında bilgi verilirken anahtar kelimeler ile zenginleştirilen içeriklerin hedef kitleye ulaştırılmasını sağlayan işleme içerik pazarlaması dendiği, hedef kitleyi belirleme, net, anlaşılır ifadeler ile anahtar kelimeleri kullanma, özgün içeriğin tam halini paylaşma ve daha birçok adım izlenerek gerçekleştirildiği ifade edilir. İçerik pazarlaması başarısında önem arz eden adımları alt başlıklardan inceleyebilirsiniz.

➡️ Adım 1 - Hedef Kitleyi Belirleme

Hedef kitleyi belirlemek, markanın seslenmek istediği müşteri veya internet kullanıcısı topluluğunu saptamaktır. Bu kapsamda içeriklerin konusunun ne olduğu ve bu konu ile ilgilenen kesimin hangi sosyal paylaşım ağlarında yoğun şekilde bulundukları saptanmalıdır. Hedef kitleye ulaşmak için içerikte doğru mesajı vermek oldukça önemlidir. İçerik ile kime seslenildiği bilinmeli, bu yönde bir konsept oluşturulmalı, sosyal paylaşım ağlarında yapılan içerik paylaşımları ile hedef kitleye, mesaj üzerinden ulaşılmalıdır. Diğer yandan sosyal paylaşım ağlarında ve arama sonuçlarında potansiyel müşterilere daha çabuk ulaşmak için reklamlar verilmeli, reklamda hedef kitleye hitap edilmelidir.

➡️ Adım 2 - Paylaşılabilir İçerik Kullanma

Paylaşım uygun içerik kullanmak için içerik pazarlaması kapsamında oluşturulan içeriğin paylaşım yapılacak olan platformun formatlarına uygun şekilde hazırlanması gerekir. Bu işlem yapılırken metin içindeki kelime sayısı, başlıklar ve içinde yer alan görsel öğeler dikkatli şekilde ele alınmalıdır. Aynı şekilde video içeriklerde belirli bir çözünürlük oranına ve format şekline dikkat edilmesi gerekir. İçerik pazarlamada başarı için kaliteli ve paylaşıma uygun içeriklerin hazırlanması, önceden belirlenmeyen adımlar ile çok emek verilen bir içeriğin tam paylaşım anında formata uygun olmadığının anlaşılmaması gerekir.

➡️ Adım 3 - Net ve Anlaşılır İçerik Üretmek

Net, anlaşılır içerik oluşturmak için markanın dijital dünyadaki asıl amaçlarını ifade eden bir içerik, net cümlelerin yer aldığı açıklamalar ile üretilmelidir. Örneğin amaç arama motorlarında önde olmak ve popülerliği yakalamak ise içerik paylaşımında anahtar kelimelerin kullanılması tercih edilir. Diğer taraftan içerikte net bir şekilde mesaj verilmeli bu yol ile hedef kitleye doğrudan ulaşarak hizmet ve marka tanıtılmalıdır. Bir metin içeriği pazarlanırken SEO çalışmaları kapsamında markanın odağını, amaçlarını veya ürünlerini ifade eden anahtar kelimeler ile verilmek istenilen mesajları net ifade eden cümleler kullanılmalıdır. Bir video içerikte anlaşılırlığın yakalanması için ise izleyenleri sıkmayacak uzunlukta, dikkat çekecek görsel öğeler ve kaliteli sahneler ile hazırlanmış bir proje gerçekleştirilmeli, markanın temel amacı veya öne çıkarılmak istenen kampanyaları hakkında bilgiler net şekilde videoya aktarılmalıdır.

Kaliteli içerik nasıl üretilir bunu öğrenmek istiyorsanız "8 Adımda İnternet Siteniz İçin Kaliteli İçerik Üretimi" içeriğimize gitmek için tıklayın.

➡️ Adım 4 - Anahtar Kelime Kullanmak

Anahtar kelimeden yararlanmak için metinlere SEO çalışmasının bir parçası olarak hedef konu hakkında en çok aratılan kelimeleri ekleme işlemi yapılır. Sektörün hizmetleri açısından arama hacmi en yüksek olan anahtar kelimeler, stratejik bir şekilde metin içeriğe eklenmelidir. Bu içerik pazarlamada başarıyı getirirken içeriğin daha fazla internet kullanıcısı ile buluşabilmesini sağlar. Diğer yandan bu kelimeler ile ilgili olan web sayfalarından da link alınarak içerikte kullanılabilir.

➡️ Adım 5 - Özgün İçerikler Üretmek

Özgün içerikler oluşturmak için direk olarak internette veya bir dergiden alınana içeriği paylaşmamak, bir araştırma ardından doğru bilgilere yer vererek içeriği üremek gerekir. İçerik pazarlama uzmanları direk olarak hedef kitleye hitap eden ve özgün olan içerikleri üretme amacını taşırlar. Başarılı içerik pazarlaması için içeriği üreten kişi tamamen kendi cümlelerini kurmalı, video içeriklerde ise gelişen hikaye ve tema markaya özgü hazırlanmalıdır.

➡️ Adım 6 - Gerçek Zamanlı İçerik Hazırlama

Gerçek zamanlı içerik hazırlamak için markayı ilgilendiren ve gündemde yer alan olaylar takip edilmeli, bu olayların konu alındığı içerikler üretilmelidir. Gündemi içinde bulunulan saat veya tarih ile aynı anda takip eden içerikler, daha geniş bir hedef kitlesine ulaşmaya ve içerik pazarlamada başarıyı yakalamaya olanak sağlarlar. Diğer yandan gerçek zamanlı içerik pazarlama işlemi için o gün markaya ilişkin oluşturulan kampanyaları içerikler ile anlatmak gerekir. Özünde anı yakalamak ve gerçek zamanlı müşteri reflekslerini ortaya çıkarmak için yapılan gerçek zamanlı içerik hazırlama, gündemi ve o gündeme ilişkin müşteri hareketlerini yakından takip etmek için yapılır. Bu içerikler en uygun zamanda en akıllıca mesajlar ile paylaşıldığında, hedef kitle üzerinde etkili ve akılda kalıcı bir imaj elde edilir.

➡️ Adım 7 - Dış İçerik Oluşturma

Dış içerik oluşturmak için kişi kendi web adresinde içerik yayını yaptıktan sonra içerik pazarlama başarısını bir adım öne taşımak için farklı sitelere de içeriklerini yüklemelidir. Bu içeriklerin daha fazla kullanıcı ile etkileşime girmesini sağlar. Dış siteye eklenecek içerilerde, anahtar kelime kullanımına, Link building çalışmasına, orjinalliğe, basın bülteni oluşturmaya dikkat edilmelidir.

SEO uyumlu basın bülteni içerikleri, kurumsal haber içeriklerinin daha fazla tıklanma aldığı bir haber sitesine yüklenebilir. Bu işlem ile fazla ve kalıcı bir tıklanma alınır. Bu işlemlerin yapılmasında ise genel olarak profesyonel bir SEO ajansından destek alınır. Çünkü arama motoru optimizasyonu sağlamak başarılı bir içerik pazarlamasında ilk şartıdır.

➡️ Adım 8 - Takvime Bağlı Kalarak Çalışmak

Takvime bağlı şekilde çalışmak için her bir kampanya günü tarihini önceden hatırlatan bir takvim oluşturulmalı, bu takvimdeki kampanya tarihlerinde konu hakkında içerikler paylaşılmalıdır. Markanın başarıya yürümesi için özellikle uluslar ve uluslararası özel günlere ve indirim günlerine takvimde yer verilmelidir. Her bir özel günün girişinden önce bu günü ifade eden ve aynı zamanda markadan bir mesaj içeren metin ve video içerikler sosyal medyada ve internette paylaşılmalıdır.

Örneğin bir e-ticaret sitesi içerik pazarlama da başarıya ulaşmak istiyorsa ürünleri hakkında özel kampanyaları ve tebrik mesajlarını anneler, babalar gününde ve bayramlarda sosyal medya platformlarında ve Google’da, video içerik, makale olarak paylaşmayı tercih etmelidir.

➡️ Adım 9 - İnfografik Oluşturma

İnfografik tasarlamak, bilgiyi görseller ile daha anlaşılır bir modele ulaştırmaktır. İnfografikler hedef kitlenin marka mesajını daha rahat bir şekilde görseller üzerinden alabilmesini sağlayan içeriklerdir. Grafikler, renkler, altyazılar, logo eklemeleri ile oluşturulan ve bir konuyu veya bir işlemi müşterilere en basit şekilde anlatan infografikler ile içerik pazarlamada başarı yakalanır. Bu içeriklerin sosyal medya ve Google’da kullanıcılar ile etkileşime girme oranları klasik metinlere göre daha fazladır.

Örneğin bir marka ürününe ait kullanım adımlarını veya özelliklerini, ürünün şık veya sevimli bir animasyon çizimi üzerinden, oklar, şemalar ve farklı yazı tipleri kullanarak anlatabilir. Bu içeriğin kullanıcılara sunulması ile daha keyifli bir anlatım yakalanır. Daha fazla dikkat çeken bu içerik, ürüne yönelik daha fazla arama oranını ve daha yüksek satış tercihini beraberinde getirir.

➡️ Adım 10 - Okuyucu Dilini Kullanmak

Okuyucu dilini kullanmak için yazılı içeriklerde samimi ve kibar bir dili hakim kılmak gerekir. Özellikle yazılı içeriklerin pazarlanmasında, okuyucu dilinden konuşularak daha yüksek dikkat çekmek mümkündür. Hedef kitleye ulaşmak için onların hissettiği şeyleri onların dilinden aktarır gibi yazmak, çokça tercih edilen ve başarı getiren bir yöntemdir. Özellikle sosyal medya kullanıcılarının marka için yaptıkları yorumlara samimi, ilgili ve dürüst bir imajla onların konuşma stili ile yanıtlar vermek, tüketici nezlinde imajı korumaya yardımcı olur. Daha önce tüketici kitlesi ile kurulmuş başarılı bir bağ varsa, marka herhangi bir kriz döneminde yüksek eleştirilere tabi tutulmaz. Her açıdan avantaj sağlayan okuyucu dilini kullanma yöntemini hem yorumlarda hem de içerik hazırlamada tercih etmek mümkündür.

➡️ Adım 11 - Görsel Zenginliğe Değer Verme

Görsel zenginliğe önem vermek, içeriklerde kullanılan görsellerin kaliteli çözünürlük düzeyinde olması sağlanma ve anlatılan konu, verilen mesaj ile paralel yapıya sahip birden fazla görselin kullanılması anlamına gelir. İçerik hazırlamada en önemli öğelerden biri olan görsel zenginlik, Instagram, Fecebook gibi alanlarda içerik paylaşımı ile hedef kitleye ulaşabilmeyi sağlar.

Araştırmalar kapsamında insanların %65’inin görsel öğrenici olduğu diğer bir ifade ile görseller üzerinden konuyu kavramayı seçtikleri ortaya çıkmıştır. Diğer yandan bir internet kullanıcısı içeriğe bakıp bakmayacağına ilk 3 saniye içinde aldığı kalite izlenimine göre karar verir. Bu kapsamda içeriğin renkli görsellere yer verilerek daha dikkat çekici hale getirilmesi ve bir takım konuların görsel üzerinden anlatılması, içerik pazarlamada daha fazla kullanıcı sayısı çekebilmeyi sağlar.

Görselin gücü ne kadar yüksekse içerikte o kadar fazla etkileşim alıyor. Hedef kitlesinin kendinden bir parça bulabileceği, ilham alacağı, sosyal medya dünyasında fark edilir görseller ile içerikler hazırlanmalıdır.

➡️ Adım 12 - İnteraktif İçerik Kullanmak

İnteraktif içerik kullanmak için metim içine gif, animasyon veya grafik eklenir. Bu kapsamda içeriğin internet dünyasında daha fala dikkat çekmesi sağlanır. Özellikle yemek tariflerinin ele alındığı içeriklerde farklı besin imajları veya lezzet hissini ifade eden farklı gif tipleri kullanılabilir. Bu içerikler web sitesini ziyaret eden kullanıcılar tarafından daha esprili ve sempatik bulunduğundan yüksek okunma ve tıklanma oranları alınması mümkündür. Diğer yandan eğlence sektörü ile ilgili içeriklerde yine çeşitli giflerden yararlanılarak renkli bir içerik oluşturulabilir.

➡️ Adım 13 - Hikaye Anlatmak

Hikaye anlatımı için özellikle blog yazılarında bir seyahat veya bir deneyim hikayeleştirilerek giriş, gelişme, sonuç şeklinde ele alınır. Kişi bu içeriklerde kendi konuşması ile okuyucuya hitap eder. Kendi sayfasında blog içerik paylaşımı yapan ve içerik pazarlamada başarıya ulaşmak isteyen bir kişi kendi dili ile hikayesini sunarak, standart formatta oluşturulmuş içeriklere sahip olan rakiplerin eler. İnternete kullanıcıları anlatılan durumu deneyimleyen bir kişiden öğrenmeyi tercih ederler.

Örneğin bir seyahat, gezi yazısı hazırlanırken, gidilen yere hangi eşyaların götürüldüğü, oradaki hava durumu, kaçta yola çıkıldığı, hangi rotada ilerlendiği, hangi aksiliklerin yaşandığı, yolculukta yeme-içme işlemlerine dair fiyatlar kısacası her şey kapsamlı olarak o seyahatin hikayesi olarak anlatılabilir. Kişi bu seyahatte hissettiği duygulara dahi metinde değinebilir. Tüm bu detaylara dikkat edilirken, anahtar kelime kullanımı ve SEO çalışmaları da unutulmamalıdır. Uygulana tüm adımlar ile içerik pazarlama aşamasında performans yükseltilir.

➡️ Adım 14 - Sosyal Medyadan Yararlanmak

Sosyal medyadan destek almak için içerikler ve blog hakkında bilgiler kişisel veya kurumsal sosyal medya hesaplarında ayrıca paylaşılmalıdır. Bu işlem ile içerik pazarlamada daha geniş bir kesime erişilmesi sağlanır. Daha önce web sitesini ziyaret etmemiş veya başka bir web sitesinde yayınlanan kişiye ait içerikleri görmemiş olan kullanıcılar, sosyal medyadan yapılan paylaşım ardından içerikleri görmek amacıyla etkileşime dahil olurlar.

➡️ Adım 15 - Analiz Yapmak

Analiz yapmak için içerikler nerede görülmüş, ne zaman görüntülenmiş, kaç kişi tarafından görüntülenmiş, en çok trafiği hangi mecra almış öğrenilmeli bu verilerin tümü bir tabloya aktarılmalıdır. Her bir gün veya hafta sonunda alınana notlar ile içerik pazarlama performansı ölçülmelidir. Performans beklenilen düzeyde değilse içeriklerin kaliteleri ve anlatılmak istenilen konunun en anlaşılır şekilde aktarılıp aktarılmadığı kontrol edilmelidir. Bu kapsamda başarılı bir içerik pazarlaması için yeni düzenlemeler yapılabilir.

Bu içeriği paylaş