Yazı içinde yer alan görsellerin, yazının SEO uyumluluğuna olan etkisinden bahsettiğim bu yazıda Google'ın Vision AI ve Trends aracını kullandım.

Çoğu SEO uzmanı veya webmaster Google'ın görselleri okuyamadığını düşüyor. İşte yazı varsa okuyamıyor, alt ve title etiketleri, dosya isminde anahtar kelime geçmesinin yeterli olduğunu düşünüyor.

Öncelikle böyle bir şey kesinlikle yeterli değil. Yapılması gereken daha önemli şeyler de var.

Google görsellerin içeriğini okuyabilir ve bunları bir Entity'e relevance score (alaka skoru) sonucuna göre değerlendirebilir.

TL;DR: Kullanacağınız görsellerde, yazınızın konusuyla ilgili öğeleri mümkün olduğunca çok kullanın.

👁 Bu ne demek?

Örneğin, temizlik malzemeleriyle ilgili bir yazı yazdınız ve görselde Cif ürünü var, bu cif ürünün şişesinden logoyu kaldırın, Google bunu cif ile bağlamayacaktır.

google vision api ile görsel seo yapmak

İlk görselde göreceğiniz gibi: Su şişesi, plastik şişe, ürün tasarımı gibi şeylerde yüksek bir skor verdi. Eğer bu görseli "Su şişeleri" ile ilgili bir içerikte kullansaydınız 1.18 alaka skoruyla iyi bir içerik sahibi olacaktınız. Fakat Cif ile ilgili bir içerikte tamamen alakasız bir görsel kullandığınızı düşünecekti Google.

google vision api ile görsel seo yapmak

İkinci görselde görebileceğiniz üzere Cif için çok yüksek bir alaka skoru verdi. Bu görseli "Çok amaçlı temizleyiciler" konulu bir içerikte, "Temizlik" konulu bir içerikte, " Cif" konulu bir içerikte kullanabilirdiniz ancak "Su şişeleri" ile ilgili bir konuda kullanılamaz. Çünkü alakasız olur.

⚙️ Ne yapmak lazım?

1.görselden hatırlayacağınız gibi boş bir Cif kabında hiçbir şekilde temizlik konusu göstermemişti, ancak Cif logosu üzerinde olunca bunu anlayabilmişti.

google vision api ile görsel seo yapmak

Yukarıdaki görselde görebileceğiniz üzere temizlik malzemesi olarak bilinen, eldiven, çamaşır suyu, bulaşık jeli, bulaşık eldiveni, sünger gibi birçok şeyin olduğu fotoğraftan çıkardığı sonuç bu. Yine hiçbir şekilde logo mevcut değil.

Yapılması gereken şey, siteniz için hazırladığınız içeriklerdeki yazarken gösterdiğiniz özeni görselleri hazırlarken de göstermelisiniz. Anahtar kelime analizi yapıyorsanız, görsellerinizi de analiz etmelisiniz. Kullanacağınız her görselde ve tüm görsellerin içinde mutlaka yazdığınız konu ile ilgili Vision AI'de yüksek alaka skoru verebilecek öğeler olsun. Çünkü Google son 3 yıldır görselleri sadece başlık, alt etiketi ve dosya adına göre taramıyor.

📝 Nasıl kontrol ederim?

https://cloud.google.com/vision adresinde aşağıdaki kısımda "Try the API" kısmından görselinizi yükleyip "Web" sekmesinden entity'lere bakabilirsiniz.

Bu içeriği paylaş