Hedef kitlenize uygun içerik ürettiğinizi düşünüyorsanız, insanların yazılarınızdan ve sitenizden faydalanmasını istiyorsanız, mutlaka Google Keşfet içinde yer almalısınız.

Geniş kitlelere internet sitenizin önerilmesi, sizlere artı değer olarak geri dönecektir. Google’ın bu hizmeti içerisinde yer almak için mutlaka yapmanız gereken ve uygulamanız gereken noktalar da mevcuttur. Düzenli içerik üretmek, en başta yapmanız gereken girişimdir. Düzenli olarak içerik üretilen sayfa mutlaka insanların ilgisini çekecektir.

google keşfet discover nedir

❓ Google Discover (Keşfet) Nedir?

Google Keşfet, aslında çok yeni bir teknoloji gibi görünse de internet sitelerinizin ziyaretçi çekmesini büyük oranda artıran hizmetin adıdır. Kullanıcıların deneyimini artırmak ve ön plana çıkartmak için geliştirilmiş bu uygulamada, yeni bir arama yapmadan, kullanıcıların daha önceki aramalarına göre bir sayfa gösterilir. Bu sayfa üzerinde, daha önce ziyaret edilen haber siteleri, spor siteleri, dizi ve filmlerle ilgili son gelişmeler, gündemle ilgili önemli noktalar ve hava durumu yer alabilir.

Google’ın bu yeni teknolojiyi kişilerin kendisine göre özelleştirmesine izin verdiği de bilinmekte. İlgi alanlarınıza göre sistem üzerinden seçebileceğiniz pek çok seçenek ve bölüm mevcut. Özelleştirerek, bu alandaki yazıları ve görselleri, haberleri telefonunuz üzerinden kısa sürede görmeniz de mümkün. Google Discover aynı zamanda yeni sitelerin keşfedilmesinde ve bu sitelerin yeni haberlerinin ve girişlerinin insanlar tarafından görülmesinde de büyük önem sahibi.

⚠️ Google Keşfette Yer Almak Neden Önemli?

Google tüm dünyada en çok tercih edilen arama motorlarının başında geliyor. Hal böyle olunca, bu sistemin içerisinde olan web siteleri de kendilerini göstermek zorunda kalıyor. Google Discover, ziyaretçilerinin hareketlerini izlediği için web sitenizin beğenilmesi ve tutulması durumunda benzer ziyaretçi kitlelerine de sizlerin sitesini sunma kabiliyetine sahip. Böylece çok daha fazla trafik kazanırken, reklam yapmadan organik ziyaretçiye sahip olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra sitenizde nefret söylemi, ırkçı ve cinsiyetçi politika izlememeniz gerekir. Şiddet içerek görsellerin, tecavüzün meşrulaştırılmasının yer aldığı web siteler insanlar tarafından tercih edilmeyeceği gibi Google tarafından da öne çıkartılmayacaktır. Güven vermek, insanların sizlerden doğru bilgi almasını sağlamak, öne çıkanlarda yer almanızda katkı sunacaktır.

🌟 Google Keşfet Nasıl Yapılır?

Teknik SEO, uygulanan düzenlemeler ve geliştirmeler ışığında, Google üzerinden çok daha fazla takipçi ve ziyaretçi çekmenizi sağlıyor. Görsellerin optimize edilmesinden mobil uyumluluğa kadar uzayan süreçte, ziyaretçilerinize güvenilir hizmet verdiğinizi hissetmelisiniz. Hizmetinizi sağlarken, insanların en iyi şekilde faydalanması için sitenizin SEO uyumlamalarını en iyi şekilde gerçekleştirmeniz gerekiyor. Böylece sitenin keşfet kısmında ilgili kişilere gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

➡️ Adım 1 - Mobil Uyumluluk

Günümüzde pek çok işletme, mobil uyumluluğa sahip olmadığı için, telefon ve tabletlerde görüntülenmede problem yaşıyor, bu yüzden de Google Keşfet alanında görüntülenmiyor. İnternet sitenizin kurulumunu yaparken, mobil görüntülenme sistemini de gözden geçirmeniz, gerekli önceliklere önem vermeniz gerekiyor. Mobil web sitesi tasarımınızı geliştirebileceğiniz pek çok web tasarım sitesi de bulunuyor. Hem sitenizin telefonlarda çok daha hızlı çalışmasını hem de masaüstü görüntünün mobil ve tabletlerde sürdürülmemesini sağlıyorsunuz.

Mobile first indexing (mobil öncelikli indexleme) yaparken, dikkat etmeniz ve üzerinde özenle durmanız gereken noktalar da mevcut. Sitenizin masaüstü görüntüsündeki kategorilerin aynı şekilde mobilde de sürdürülmesi gerekiyor. Ayrıca site içi linkleme yaparak, insanların web sitenizden çıkmadan diğer yazılara da ulaşmasını, masaüstündeki gibi mobil uygulamanızda da gerçekleştirebilirsiniz.

➡️ Adım 2 - Görsel Optimizasyon

Görseller, insanların ilgisini yazılardan önce çekmektedir. Sitenize yükleyeceğiniz resimlerin mobil uyumlu olmasına ve görsel boyutunun desteklenmesini ilk planda gerçekleştirdikten sonra dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, yüklenecek görsellerin uygun şekilde optimize edilmesi. Dosyanızın adı ve alt etiketleri de sitenizle ve yazınızla alakalı olmalı. Açıklama yazıları, sitenizin çok daha hızlı bir şekilde Google Keşfet’e çıkmasını sağlıyor.

Ayrıca Vision API sayesinde, içeriğinize ekleyeceğiniz görsellerin, ne kadar trafik getireceğini de görebilmeniz mümkün. Vision API, görsellerinizi inceleyerek Google üzerinde kategorilere ayrılmasını sağlayan bir yapay zeka ürünü. Yazınıza gösterdiğiniz önemi, görsellerinizin etiket ve bilgi kısmından fazlasına göstermelisiniz. Bu nedenle Vision AI kullanmanız tavsiye ediliyor. Görselleri tarayarak, içeriğinin ne olduğunu bulan bu sistem, benzerleriyle ortak isimlendirme yaparak sizlere daha fazla trafik sağlayacak görseli seçmenize yardımcı oluyor.

➡️ Adım 3 - Videolarla Desteklenen İçerikler

Aynı görseller gibi videolar da insanların sizin sitenize yönlenmesini sağlıyor. Bu nedenle Youtube üzerinden link verebileceğiniz ve sitenize yerleştirebileceğiniz gerek infografik gerekse görsel içerikli videolara ihtiyacınız var. Sitenizin keşfet kısmındaki yükselişi hem mobil uyumluluğuna hem de kaliteli içeriklerin özgün bir şekilde üretilip üretilmediğine bağlıdır. Bu nedenle sisteminizi kurarken, ziyaretçilerinizin dikkatini çekebileceğiniz şekilde güncellemeler yapmayı unutmamalısınız. Görsel uyumluluktaki gibi videolarınızın isimlendirilmesi, etiketlenmesi de bu aşamada önemli bir değer kazanıyor.

Bu içeriği paylaş