❓ Google Dijital Atölye Nedir?

Google dijital atölye; her yaştan bireyin dijital dünyaya adım atarak aldığı eğitimi kariyerinde kullanabilmesi için Google Türkiye’nin oluşturduğu projedir. Google dijital atölye projesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR ve TOBB destek verir. Google dijital atölyeye Google hesabı ile giriş yapıp eğitime katılarak sertifika alınabilir.

👩🏻‍💻 Google Dijital Atölye Katılım Amacı Nedir?

Google dijital atölyenin amacına bakıldığında; herkesin dijital pazarlama konusunda bilgi sahibi olmasını mümkün kılmak için hayata geçirilmiş bir projedir. Google Türkiye tarafından başlatılmış olan bu proje kapsamında 26 konu 106 derste anlatılır. Çevrimiçi yapılan bir eğitim programıdır ve programa katılım sağlamak için ücret ödenmesi gerekmez.

📝 Google Dijital Atölye Nasıl Kullanılır?

Google dijital atölyeye giriş için https://learndigital.withgoogle.com/ sayfasına giriş sağlanmalıdır. Listelenen kurslar içerisinden Dijital Pazarlamanın Temeli kursu seçilmelidir. Öğrenmeye Başlayın butonuna tıklanmalı ve ardından Google hesabı ile oturum açılmalıdır. Google ile oturum aç ve E-posta ile oturum aç olmak üzere iki seçenek vardır. Oturum açıldıktan sonra eğitime başlanır ve eğitim bittikten sonra da sertifika alınabilir.

📑 Google Dijital Atölye Kursları Nelerdir?

Dijital atölye kurs isimleri aşağıda verilmiştir:

 1. Dijital pazarlamanın temelleri
 2. Online bir işletmeniz olsun
 3. Müşterilerin sizi internette bulabildiğinden emin olun
 4. Bir işletmeyi online reklamla tanıtın
 5. Bir işletmeyi yurt dışına açın
 6. Müşterilerle mobil ortamda bağlantı kurun
 7. Bir işletmeyi içerikle tanıtın
 8. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve online davranışlarını anlayın
 9. Kendinizi tanıtarak özgüveninizi inşa edin
 10. Bir sonraki iş fırsatını kaçırmayın
 11. Kodlamanın temellerini anlayın
 12. İş yerinizde üretkenliği artırın
 13. Makine öğreniminin temellerini anlayın
 14. İşletmenizin online güvenliğini geliştirin
 15. Dijital dengeye giriş
 16. Dijital güvenliğe giriş
 17. Etkili bir şekilde network oluşturun
 18. İşletme iletişimi
 19. Hikaye ve tasarımla iletişim kurun
 20. Topluluk önünde konuşma
 21. Google Ads arama ağı
 22. Google Ads görüntülü reklam ağı
 23. Google Ads performans ölçme
 24. Alışveriş reklamları
 25. Google Ads video

✅ Google Dijital Atölye ile Hangi Becerileri Kazanabilirim?

Google dijital atölyenin sağladığı avantajlar aşağıdaki gibidir:

 1. Google Analytics ile kullanıcı verilerinin nasıl analiz edileceği ve bu verilerden uygulanabilir bilgilerin nasıl elde edileceği öğrenilir.
 2. Dijital pazarlama çalışmalarının iyileştirilmesi için doğru işletme stratejisinin oluşturulmasını sağlar. İşletmeyi daha ileriye taşımak için doğru hedeflerin nasıl belirleneceği ve hedef kitlenin nasıl segmentlere ayrılacağı öğrenilir.
 3. Potansiyel müşterilere hitap içeriklerin oluşturulması ve marka bilinirliğinin arttırılması konusunda bilgilenilir.
 4. Google dijital atölye ile görüntülü reklamlarda doğru kitlenin, reklam ağlarının ve stratejinin belirlenmesi hakkında bilgi edinilir.
 5. Online mağaza oluşturmada bilinmesi gereken strateji ve araçlar öğretilir.
 6. E-posta ile pazarlama alanında uzmanlaşılması sağlanır.
 7. Yerel pazarlama ile hedef kitleye nasıl ulaşılacağı öğretilir.
 8. Mobil site ve uygulamalar arasındaki farklar gösterilerek mobil SEO ve reklam stratejileri hakkında bilgilendirme yapılır.
 9. Google Ads’e girişte kullanılabilecek araştırma araçlarının neler olduğu, anahtar kelimelerin nasıl seçilmesi gerektiği ve kampanyaların nasıl optimize edileceği öğrenilir.
 10. SEO planının nasıl oluşturulacağı öğrenilir ve organik ile ücretli arama daha iyi tanınır.
 11. Hedef kitlenin hoşuna gidecek doğru sosyal ağ paylaşımlarının nasıl oluşturulacağı ve hangi sosyal ağın tercih edilmesi gerektiği konusunda bilgilendirme yapılır.
 12. Online stratejiye uygun bütçeler ile nasıl video entegre edileceği gösterilir.
 13. İş ile ilgili hedeflere ulaşılabilmesi, online kullanıcı denetimi oluşturulabilmesi için web optimizasyonunun nasıl yapılması gerektiği öğretilir.

🗞 Dijital Pazarlama Sertifikası Nedir?

Dijital pazarlama kursu; İnteraktif Reklamcılık Bürosu onaylı ücretsiz eğitimlerden oluşur. Bu eğitimler dijital reklamcılık ile ilgili bilgiler sunar. Kurs toplamda 26 modülden oluşur. Bu modüller Google eğitmenlerinin oluşturduğu uygulamalı alıştırmalardan ve gerçek hayattan verilen örneklerden oluşur. Toplamda 40 saatlik bir eğitimdir. Eğitim için herhangi bir ücret ödenmez. Başlangıç düzeyi seviyesindeki eğitim başarı ile tamamlandığında, geçerli sertifika verilir. IAB onaylı bir kurstur.

⚠️ Neden Dijital Pazarlama Sertifikası Alınmalıdır?

Dijital pazarlama sertifikasının önemine bakıldığında; kişi dijital pazarlamanın temel kavramlarına hakim olduğunu sertifikası ile belgelemiş olur. Bu alanda yeterli olduğunu göstermek için CV’ye ekleyebilir ya da LinkedIn profiline yükleyebilir.

Dijital pazarlama sertifikasına sahip olunması, gerçek dijital becerilere ve öğrenme motivasyonuna sahip olunduğunu gösterir. Dolayısı ile iş dünyasında rakiplerden daha fazla öne çıkmayı sağlar. Dijital pazarlama sertifikası ile istenen işin bulunma olasılığı daha fazla olur. Dijital bilgilerin artması ile beraber mevcut kariyerde terfi edebilme imkanı doğar. Ayrıca yeni bir kariyere başlayabilme fırsatı da yaratılabilir.

❓ Google Dijital Pazarlama Sertifikası Nasıl Alınır?

Dijital pazarlama sertifikası alımı için öncelikle Google dijital atölyede (Google dijital atölyeye giriş için https://learndigital.withgoogle.com/ sayfasına giriş sağlanmalıdır) bulunan bütün modüllerin tamamlanması gereklidir. Kısa  süreli videolar ile kişi yeni beceriler edinebilir ve bu becerileri sınav ile test edebilirsiniz. Eğitim tamamlandıktan sonra final sınavına giriş seçeneği sunulur. Google dijital atölye üzerinden yapılacak olan final sınavından başarı ile geçilir ise sertifika verilir. Kazanılan sertifika indirilerek LinkedIn’de ya da CV’de paylaşılabilir ve kariyeri daha ileri seviyelere taşımak için kullanılabilir.

Bu içeriği paylaş