❓ Branding (Markalaşma) Nedir?

Branding; yeni kurmak istediğiniz bir firmanın adını belirlerken web sitesi, domain, kurumsal kimlik üçlüsünün birbiri ile uyumlu olmasını sağlayan bir marka bilinirliği adına yapılan çalışma sistemidir.

🌟 Marka Bilinirliğinin Önemi

Günümüzde hızla firma açılışları yapılmakta ve firma sahipleri tarafından çoğu zaman belirli çalışma yapmadan alelade isim belirleme gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Böylesi durumlar ileriyi düşünmeden hareket edilmesi sonucu yaşanacak sorunları beraberinde getirir.

Belirli domain sorgulaması yapılmadan firmanıza isim oluşturmanız halinde daha önce bu ismin başkası tarafından alınıp alınmadığını bilmeniz mümkün değildir. Firmanız için oluşturacağınız web site için domain almanız gerektiğinde ise başkası tarafından alınmış olması sizleri hayal kırıklığına uğratır.

Marka; gelecek yatırımlarınızı, harcayacağınız emeği, firmanızı korumak adına çok önemlidir. İşe ilk başladığınızda küçük, orta ya da büyük işletme olması sizin gelecek zamanda büyümeyeceğiniz anlamına gelmez. Kimi zaman küçük firmalar halinde başlanılan işler kısa sürede büyüme kaydeder.

Bu durumda marka hırsızları tarafından ürününüz, hizmetiniz ya da firma isminiz taklit edilmek istenir. Geniş kapsamlı hukuki mücadele başlar ve işinizi olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle firmanıza isim belirlemeden önce gerekli araştırmaları yapmalı, istediğiniz markanın domain adı olarak kullanılmadığından emin olmalısınız.

📝 SEO ve Markalaşmanın İlişkisi Nedir?

SEO; markalaşma yönündeki adımın en önemli görevini üstlenmektedir. Firma adınızı marka haline getirmenin en önemli yolu bilinir haline getirmektir. SEO ile markanız daha geniş kitlelere ulaşır ve tanındıkça markalaşma sürecindeki sona bir adım daha yaklaşırsınız. Marka sürekli bir istikrar gerektirir.

Gelişmiş teknolojiden yararlanmak, sürekli kendini yenilemek ve daha fazla kitleye ulaşmak gerekir. Özellikle Google bu konuda EAT güncellemesi yaparak insanları doğru ve güvenilir markalara yönlendirmeye başladı. EAT; Expertise, Authoritativeness ve Trustworthiness kelimelerinin baş harflerinden ortaya çıkmıştır.

ymyl branding ilişkisi

Türkçe anlamı ise uzmanlık, otorite ve güvenilirliktir. Google veriler ve dünya üzerinde farklı dil kullanıcılarının beğeni gösterdiği YMYL siteleri hakkında kullanıcılara fikir veriyor. Temmuz 2018 itibari ile güncellenen EAT, kullanıcılara daha güncel sonuçlar vermek ve yararlı olabilmek için kapsamlı hale getirildi.

YMYL ile Eat arasındaki ilişki tamamen güvene dayalı bir ilişkidir diyebiliriz. YMYL siteleri günlük hayatta ziyaret ettiğimiz siteleri ifade ediyor. Your Money or Your Life adıyla bilinen YMYL siteleri; finans, hukuk, sağlık gibi içerikleri olan ve üreten sitelerdir. Bunlar arasında; Fatura ödeme siteleri, forum siteleri, sağlık sayfası, kredi kartı bilgilerine ihtiyaç duyulan alışveriş siteleri gibi birçok site de mevcuttur.

Bazı haber siteleri ve portallar da YMYL kapsamına girmektedir. Kullanıcılara güvenilir, doğru ve şeffaf cevap veren YMYL sayfaları aynı zamanda yüksek seviyedeki bir EAT'e sahiptir. Bunun sebebi kullanıcıların o site üzerinde kendilerini güvende hissetmelerinden kaynaklanır.

Örneğin; bir alışveriş sitesi oldukça fazla kullanıcı yorumu, kargo süreci, iade hakkında bilgi, ürün fotoğrafları, geniş ürün resimleri ve özelliklerine sahip olsun. Bu alışveriş sitesi YMYL siteleri arasında EAT'e olarak yüksek güvenilirlikte olduğu anlamını taşır.

Diğer bir örnek ise bir firmanın YMYL sitesi üzerinde başka marka logosunu kullanıyor olması, iletişim bilgilerinin olmaması, kullanıcıyı bilgilendirme adına bir detaya yer vermemesi ve kredi kartı bilgilerinde kişisel güvenlik adına istenmemesi gereken bilgileri soruyor olması, bu YMYL sitesinin EAT'e olarak düşük güvenilirlik seviyesinde olduğunu ifade eder.

🌟 Sosyal Medyanın Markalaşmadaki Önemi

sosyal medya ve branding ilişkisi

Sosyal medya kullanımı teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok alanda kullanılmaya başlanılmıştır. Firmalar sosyal medya üzerinde daha fazla tanınabilir hale gelerek, müşteri kitlesini geliştirmiş ve ürün satışlarını yapmaya başlamıştır. Markalaşma daha fazla kitleye ulaşmak adına ne kadar önemliyse, bunu sağlamak için sosyal medya o denli önemlidir.

💡 Marka Bilinirliği (Branding) Çalışması Nasıl Yapılır?

Marka bilinirliği yani branding çalışması için oluşturduğunuz markanın duyulması adına belirli girişimlerde bulunun. Öncelikli olarak görsel, yazılı, basılı medya dışında sosyal medyanın karşı koyulmaz gücünden faydalanın.

➡️ Adım 1 - Yerel Rehberlere Kayıt Yaptırın

Google faydalarından biri olan yerel rehberlere kaydınızı yaptırmanız halinde, markanızın onaylanma, deneyim, puan ve yorum gibi faydalarından yararlanırsınız. Google firmanızı bu doğrultuda değerlendirir ve zamanla bunun faydasını görürsünüz.

➡️ Adım 2 - Haber Sitelerinde Tanıtımınızı Yaptırın

Günümüzde internet ortamında bulunan haber siteleri kullanıcılar tarafından günün her anı takip edilir. Markanızın bir haber sitesinde tanıtımının olması, firmanıza kurumsal bir kimlik ve görsel hafızada olumlu bir etki bırakacaktır.

➡️ Adım 3 - Sosyal Medyanızı Güçlendirin

Sosyal medya hesaplarını aktif kullanmaya başlayın ve tüm özelliklerini keşfedin. Yeni takipçiler, hayran kitleleri, beğeni, sponsor reklamlar ve yorumlar sayesinde oldukça iyi bir ivme yakalamış olursunuz.

➡️ Adım 4 - Hayran Kitlesi Oluşturun

Hayran kitlesi ile markanızı her an inceleyen ve sizlere güvenen insan topluluğuna ulaşmanız mümkün. Bir markanın hayran kitlesinin olması marka bilinirliği açısından oldukça önemlidir. Hayran kitlesi markanıza ait sayfaları, resimleri, videoları paylaştıkça yeni müşteri kitlesi oluşturarak hızla büyüme kaydedersiniz. Branding çalışmaları arasında önemli etkiye sahip olup, kısa sürece yüksek fayda sağlarsınız.

Bu içeriği paylaş